Handbal. România a obţinut un succes imens cu Polonia în preliminariile Campionatului European

Postat la: 07.11.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

România a obţinut una din cele mai importante victorii din ultimii ani. Tricolotrii au învins Polonia cu 28-23 în meciul secund din preliminariile CE 2018, iar visul unei calificări la turneul final continental după 22 de ani începe să prindă contur. În celălalt meci din grupă, Belarus a câştigat clar în Serbia, cu 36-27

România a jucat în ultimii 2 ani cu naţionale precum Kosovo, Italia, Finlanda şi Israel. Polonia a fost nelipsită de la turneele finale în ultimii ani, iar de dată recentă a obţinut bronzul Mondial în 2015 şi a ocupat locul 4 în această vară la JO de la Rio, după ce a fost învinsă în semifinale de Danemarca după prelungiri.

Xavier Pascual a fost foarte rezervat în declaraţii, în niciun moment nu a supralicitat victoria de la Minsk. A promis doar că jucătorii vor da tot pe teren, aşa cum au făcut şi pe durata acestei săptămâni, când au acceptat câte 7 ore de lucru! Spaniolul s-a ţinut de cuvânt. Tricolorii au intrat încă de la început cu o atitudine specifică unor echipe cu pretenţii, foarte bătăioşi, gata să joace la sacrificiu. Iar cu o apărare foarte mobilă, dispusă la efort, dar şi cu talie pentru a face faţă masivilor adversari, România a prins ritmul adversarului încă din start. Apărarea l-a ajutat foarte mult şi pe Mihai Popescu între buturi, care a făcut adevărate minuni. Atacul nu prea a mers în primele 15 minute, dar sistemul defensiv a ţinut echipa în joc (3-5, min. 15).

In minutul 16, în inferioritate numerică, Polonia a fost băgată în prepasiv. Şi nu a fost primul moment de acest gen pe parcursul întâlnirii. Momentul descătuşării în atac a venit de la Ionuţ Ramba, care a marcat două goluri consecutive de la distanţă, în minutele 20 şi 21. A fost şi momentul în care băieţii au început să creadă că Polonia poate fi suprinsă şi cu şuturi de la distanţă, câ apărarea lor masivă nu este chiar atât de "masivă" ca joc! Cu golurile lui Ramba, naţionala a preluat conducerea, scor 7-6. Şi nu a mai cedat-o decât o singură dată pe parcursul jocului, în minutul 39, când Polonia a revenit în avantaj cu 14-13.

Cu fiecare reuşită de la distanţă, România a început să îndrăznească tot mai mult în faţa unei naţionale de prestigiu în handbalul masculin în ultimul deceniu. Golurile de la linia de 9 metri s-au înmulţit, Csepreghi şi Criciotoiu reuşind să-l scoată din sărite pe margine pe Talant Duşebaev. Cu un atac care a început să marcheze constant, tricolorii s-au distanţat la patru goluri în minutul 46, scor 20-16. Dar baza a fost tot apărarea. Deşi a jucat şase minute în inferioritate în partea secundă, România a ieşit de fiecare dată cu faţa curată, ba chiar nu a cedat nici măcar o jumătate de gol! Ba chiar după eliminarea lui Ramba din minutul 48, la scorul de 21-18, prima reprezentativă s-a distanţat la 24-19 (min. 51).

Jocul nu a fost decis, iar Polonia chiar a revenit la 24-22 pe fondul unor decizii pripite luate în atac, şi din prea mult entuziasm, după minute bune în care tricolorilor le-a intrat totul. Dar Xavier Pascual a ştiut să-şi liniştească echipa, iar apărarea din nou şi pivotul Mocanu au făcut diferenţa în ultimele minute. România a câştigat la sfârşitul celor 60 de minute cu un inimaginabil 28-23, iar visul unei prezenţe la un Campionat European nu mai pare chiar atât de îndepăratat. România este lider în Grupa 2 după patru rezultate surpriză!

România - Polonia 28-23 (11-9)

Popescu, Irimuş - portari; Cîntec 4, Mocanu 5, Ramba 5, Mihalcea, Ghionea 1, Sadoveac 1, Negru, Csepreghi 4, Lazăr, Rotaru 1, Fenici, Pavel 3, Criciotoiu 3, Stamate 1. Antrenor: Xavier Pascual

Szaml, Wyszomirski - portari; Dacko 2, K. Lijewski 3, Lyzwa, Jachlewski 2, Bielecki 5, Kus 1, Jurkiewicz 3, Syprzak 1, Daszek 1, Gebala, Przybylski 1, Paczkowski 2, Gierak, Gebala 2. Antrenor: Talant Dusebaev