LIGA 1

Steaua - Viitorul 1-0, (etapa a 9-a). Campioana a înregistrat prima victorie "acasă". În schimb, echipa lui Hagi a suferit prima înfrângere din campionat / VIDEO

Postat la: 30.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: digisport.ro

Steaua a câștigat la limită, scor 1-0, meciul disputat cu FC Viitorul, pe teren propriu, în etapa a 9-a a Ligii I. Campioana en-titre a înregistrat primul succes pe teren propriu, în acest campionat. În schimb, FC Viitorul a suferit prima înfrângere. În tribunele de pe Național Arena au asistat aproape 4.500 de oameni.

"Centralul" partidei, Cătălin Popa, a cerut să fie schimbat în minutul 12. Meciul a fost arbitrat în continuare de rezerva Iulian Călin. Unicul gol al meciului a fost marcat de Nicușor Stanciu, în minutul 20. Mijlocașul a executat impecabil o lovitură liberă de la distanță. Replica oaspeților a venit în minutul 32, când Vlad Achim a trimis pe lângă poartă. Prima repriză s-a încheiat cu ocazia ratată de Stanciu. Constănțenii au cerut penalty în minutul 66. Gică Hagi a contestat vehement decizia arbitrului Popa de a lăsa jocul să continue și a fost trimis în tribune. Viitorul putea primi penalty și în minutul 76, la hențul în careu comis de Varela.

Steaua a câștigat chinuit și ocupă locul 5 în clasament. Cele două echipe au câte 16 puncte, dar Viitorul stă mai bine în clasament datorită golaverajului. Echipa lui Hagi ocupă poziția a 3-a.

Cele două echipe

Steaua: Niţă - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Filip (Breeveld '62), Muniru - Popa, Stanciu (Tade '53), Enceanu (Carp '74) - Chipciu. Antrenor: Massimo Pedrazzini

FC Viitorul: Râmniceanu - Ciupe (Nicoliţă '68), Hodorogea, Mitrea, C. Ganea - I. Filip, Nedelcu (R. Marin '75), Achim - I. Hagi, Tănase (Chiţu '59), Aganovici. Antrenor: Gheorghe Hagi