TENIS

Turneul Campionilor 2015. Florin Mergea și Rohan Bopanna fac legea în Londra! A doua victorie din două posibile

Postat la: 17.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Cuplul Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India) a câștigat meciul cu perechea Jamie Murray (Marea Britanie)/John Peers (Australia), scor 6-3, 7-6 (5) în Grupa A, supranumită Ashe/Smith, din Turneul Campionilor. Victoria înseamnă practic, accesul în semifinalele competiției, unde participă cele mai bune perechi ale lumii.

Meciul a durat o oră și 17 minute. Dacă primul set a fost la discreția lui Mergea și Bopanna, în actul secund J. Murray și Peers au avut o revenire de orgoliu, astfel că setul a fost decis la tie-break.

În prima etapă, Mergea și Bopanna i-au învins pe liderii clasamentului mondial Bob şi Mike Bryan (SUA), cu scorul de 6-4, 6-3.

În sesiunea de seară, americanii Bob şi Mike Bryan vor întâlni echipa italiană Simone Bolelli/Fabio Fognini, cap de serie numărul 5.