Handbal masculin: Romania a incheiat preliminariile EURO 2020 cu o infrangere in fata Frantei

Postat la: 17.06.2019 - 00:24 | Scris de: Ziua News

0

Naţionala masculină de handbal a României a ocupat ultimul loc în Grupa a 6-a a preliminariilor EURO 2020, după ce a fost învinsă de echipa Franţei, campioana mondială en titre, cu scorul de 34-25 (19-14), duminică seara, la Nantes. România a marcat primul gol al meciului şi a jucat de la egal la egal cu ''Les Bleus'' în primele zece minute, după care francezii s-au desprins pe tabela de marcaj. Diferenţa a crescut după pauză, Franţa câştigând cu 34-25. Pentru echipa României, antrenată de spaniolul Manuel Montoya, au marcat Bogdan Mănescu 5 goluri, Andrei Buzle 5, Tudor Botea 4, Gabriel Bujor 4, Bogdan Raţă 2, Gabriel Dumitru 2, Demis Grigoraş 1, Marian Valentin Mocanu 1, Roland Thalmaier 1. Golurile echipei Franţei au fost reuşite de Nedim Remili 6 goluri, Valentin Porte 6, Michael Guigou 5, Jean-Jacques Acquevillo 5, Melvyn Richardson 4, Luka Karabatic 4, Mathieu Grebille 2, Cedric Sorhaindo 1, Adrien Dipanda 1. Au arbitrat polonezii Marek Baranowski şi Bogdan Lemanowicz, iar delegat EHF a fost luxemburghezul Francis Leon Donven. Franţa a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Portugalia, 9 puncte, Lituania, 3 puncte, România, 2 puncte. La turneul final s-au calificat primele două clasate din fiecare grupă preliminară şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)