LIGA 1

FC Botoșani - Pandurii 0-2, (etapa a 8-a). Lui Leo Grozavu i s-a cerut cerut demisia, Acsinte a ajuns la spital, iar de pe banca de rezerve s-a strigat: „Băi, la puşcărie cu voi!" / VIDEO

Postat la: 22.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: sportclasic.ro

Pandurii Tg. Jiu a câștigat pe terenul Botoșaniului, scor 2-0, într-un meci disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a 8-a a Ligii I.

În minutul 20, oaspeții au cerut penalty pentru un fault comis de Acsinte asupra lui Ciucur în suprafaţa de pedeapsă. Viorel Nicoară a primit cartonașul galben în minutul 30, deși se afla pe banca de rezerve. Camere de luat vederei l-au surprins pe jucătorul gorjenilor cum a strigat spre arbitrul Dima: "Băi, la puşcărie cu voi!". Șupă șase minute, oaspeții au deschis scorul prin Hora, care a fructificat o pasă venită de la Ciucur.

În minutul 65. Acsinte a fost accidentat grav de Mrzljak, care a primit doar cartonaş galben. Căpitanul Botoşaniului a fost transportat de urgență la spital, fiind suspect de fractură la gleznă. Fanii echipei moldave și-au pierdut speranța, iar în finalul partidei i-au cerut demisia antrenorului Leo Grozavu. Pandurii a mai înscris o dată în prelungiri, prin Mihai Roman, care a profitat de o greșeală a lui Fulop.

Elevii lui Edi Iordănescu ocupă locul 5, cu 10 puncte, în timp ce FC Botoșani e pe 10, cu 6 puncte.

Cele două echipe

FC Botoşani: Iliev - Patache (Dimitrov '46), Miron, Cucu, Acsinte (Fulop '68) - Vaşvari, Costin, Cabrera - Roşu, Dan Roman, Batin (Neziri '76). Antrenor: Leo Grozavu

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Unguruşan, Filipetto, Vasco, Momcilovici - Droppa, Mrzljak (Piţian '70) - Hora, Nistor, Ciucur (M. Roman '61) - Wellington (Nicoară '59). Antrenor: Edward Iordănescu