CINCINNATI

Simona Halep, după victoria cu Andrea Petkovici: Sunt foarte obosită, dar am vrut cu adevărat să câştig acest meci

Postat la: 21.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: mundodeportivo.com

Simona Halep (23 de ani, locul 3 WTA) a jucat un nou meci-maraton la Cincinnati, după cel cu Mladenovic. Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, după ce a învins-o în optimi pe nemțoaica Andrea Petkovici (27 de ani, locul 17 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-2.

Meciul a durat două ore și 40 de minute. La finalul confruntării, constănțeanca a acuzat oboseala.

"A fost foarte dificil, nici nu ştiu cum am câştigat. Sunt foarte obosită, dar am vrut cu adevărat să câştig acest meci. Am luptat până la final şi sunt bucuroasă că am rămas concentrată până la sfârşit. Poate că am vorbit prea mult cu mine însămi pe teren, dar mâine voi fi mai tăcută", a declarat Halep, care este la două victorii de revenirea pe locul 2 WTA.

În sferturile turneului american, sportiva noastră o va întâlni pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (locul 34 WTA), jucătoare care a beneficiat de abandonul Victoriei Azarenka, în optimi.