TENIS

US OPEN 2015. Irina Begu a ratat DRAMATIC accesul în turul secund al competiției

Postat la: 01.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: sportnews.libertatea.ro

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (locul 28 WTA) a ratat calificarea în turul secund la US Open, ultimul turneu de Grand Slem al anului. Bucureșteanca a fost învinsă, în runda inaugurală, marți, de sportive Olga Govorţova (locul 68 WTA), din Belarus, cu scorul de 1-6, 6-0, 6-7 (3).

Primul set a durat 28 de minute, iar Begu a luat un singur game. În actul secund a fost rândul româncei să facă legea, Begu impunându-se la zero. În setul decisiv, Govorțova s-a impus la tiebreak, cu 7-3, după o oră și 15 minute. Cele două sportive s-au mai înâlnit de două ori și de fiecare dată câștig de cauză a avut belarusa.

Românca va fi recompensată pentru participare cu 39.500 dolari și 10 puncte WTA.