TENIS

Washington 2015. Monica Niculescu s-a calificat în sferturile turneului american, dar va avea o adversară de coșmar

Postat la: 06.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: romaniatenis.ro

Monica Niculescu (locul 39 WTA) a obținut calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Washington, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a învins-o, miercuri, pe americanca Lauren Davis (locul 85 WTA), scor 1-6, 6-1, 6-4, informează Mediafax. Meciul a durat două ore şi 17 minute.

În sferturile de finală, Monica Niculescu o va întâlni pe a doua favorită a turneului, sportiva australiană Samantha Stosur (numărul 21 mondial). Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de cinci ori, ultima dată la Australian Open în acest an. De fiecare dată s-a impus Stosur.

Calificarea în sferturi este recompensată la Washington cu un premiu de 6.200 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.