MOTOGP. Jorge Lorenzo a cucerit titlul mondial la motociclism viteză, după o luptă incredibilă cu Valentino Rossi

Postat la: 08.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: channelnewsasia.com

Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha) a cucerit, duminică, titlul de campion mondial la MotoGP, câștigând Marele Premiu al Valenciei, potrivit Agerpres. Colegul de la Yamaha, italianul Valentino Rossi, nu s-a clasat pe podium, pierzând posibilitatea de a fi pentru a 10-a oară campion al lumii în ultima cursă a sezonului.

Rossi a plecat de pe ultimul loc în grila de start, el fiind sancționat după ce cu două săptămâni în urmă, la Marele Premiu al Malaeziei de la Sepang, l-a lovit în cu piciorul pe spaniolul Marc Marquez (Honda)

Lorenzo a devenit campion mondial pentru a 3-a oară în carieră.

Plecat din pole-position, Lorenzo a condus pe tot parcursul cursei. De partea cealaltă, Rossi a încheiat cursa pe locul 4, pierzând titlul mondial.
Pe locurile 2 și 3 s-au clasat Marc Marquez (Honda) și Dani Pedroza (Honda).

În clasamentul general final al MotoGP 2015, primul loc a fost ocupat de Jorge Lorenzo, care l-a depășit pe Valentino Rossi cu 5 puncte (330-325), locul 3 fiind ocupat de Marc Marquez.