ASA Târgu Mureș, victorioasă la Ploiești. Situație critică la Petrolul

Postat la: 21.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

ASA Târgu Mureş a câștigat meciul disputat la Ploiești, scor 1-0, cu Petrolul, în etapa a 23-a a Ligii I. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 4.

Gorobsov a executat o lovitură liberă de la circa 20 de metri. Varga a fost aproape de agalare după doar două minute, dar a şutat în plasa laterală. Ardelenii au replicat în minutul 29. Manolov a țintit bara cu capul din doar câţiva metri.

Ratarea partidei i-a aparţinut lui Axente. Atacantul, scăpat singur spre poarta lui Pecanha, nu a reușit să-l învingă pe brazilian.

Din minutul 70, Petrolul a evoluat în inferioritate numerică, Moussa fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. După doar patru minute, Ropotan a văzut și el cartonașul roșu. Astfel, gazdele au încheiat meciul cu doi jucători eliminați.

Cu această victorie, ASA ocupă locul 6, cu 35 de puncte în timp ce Petrolul e ultima în clasamentul Ligii I, cu 8 puncte.

Cele două echipe

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Tudose, Benga, Genev (Peteleu '62), Pulhac - Ropotan, Bucşa - Nepomuceno (Chiriţă '65), Zoubir, Varga (Tamuz '73) - Moussa. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski, Balaur (Hanca '38), Balici, Velayos - Gorobsov, I. Gonzalez - Jazvici, Manolov, Dedov (Borza '62) - Axente (Costa 83). Antrenor: Carol Fekete.