Astra a învins-o pe CSU Craiova în prologul etapei a 16-a. Daniel Niculae a dat o pasă de gol la debut

Postat la: 30.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: prosport.ro

Astra a câștigat meciul disputat pe tren propriu, scor 1-0, în compania echipei CSU Craraiova, vineri seara, în prologul etapei a 16-a a Ligii I.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Vătăjelu, care a ezecutat o lovitură liberă în minutul 19, mingea trecând puțin pe lângă poartă. La rândul lui, Budecu a executat bine o lovitură liberă în minutul 39. Bălgrădean a respins cu greu. În minutul 46, fostul rapidist Daniel Niculae a debutat la echipa giurgiuveană. Atacantul a intrat în locul lui Teixeira.

Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 81. Daniel Niculae a șutat spre poartă, din interiorul careului, Gavrilaș a respins, fostul rapidist a a reintrat în posesia balonului și i-a centrat lui Florea, care a marcat cu o lovitură de cap.

Astra ocupă prima poziție a clasamentului, cu 33 de puncte, în timp ce gruparea olteană ocupă locul 7, cu 22 de puncte.

Cele două echipe

Astra: Gavrilaș - Pedro Miguel, Găman, G. Alves, J. Morais - Lovin - Enache (75 Tembo), Teixeira (46 D. Niculae), Boldrin, De Amorim (46 Florea) - Budescu. Rezerve: Boșneag, Boubacar, Florea, Tembo, Dandea, Stan, D. Niculae. Antrenor: Marius Șumudică

CSU Craiova: Bălgrădean - Achim, Popov, Kay, Vătăjelu - Ivan, Dumitraș, Mateiu (88 Curelea), Bancu - N. Rocha (73 Băluță), Bawab (79 Madson). Rezerve: Straton, Hreniuc, Madson, Băluță, Ferfelea, Hergheligiu, Curelea. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Cristian Balaj - Mihai Artene, Adrian Ghinguleac
Observatori: Constantin Stătescu, Florin Hâncu
Eliminat: Ivan 82