Astra - FC Botoșani 1-0, în etapa a 12-a a Ligii I. Giurgiuvenii au revenit pe primul loc al clasamentului / VIDEO

Postat la: 27.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: digisport.ro

Astra a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 1-0, disputat duminică seara, pe teren propriu, în etapa a 12-a a Ligii I.

Prima fază de gol a dus la singura reușită a confruntării. În minutul 13, Cabrera l-a faultat în careu pe Queiros, iar arbitrul a arătat "punctul cu var". De asemenea, jucătoarul oaspeților a fost eliminat. Alibec a transformat penalty-ul și a ajuns la cota 5, în acest sezon.

În minutul 21, Alibec a scăpat singur cu portarul advers, dar acesta l-a blocat. FC Boto;ani a fost la un pas de egalare în minutul 57. Fulop a executat o lovitură liberă, dar Lung a respins de lângă bară. Ultima ocazie notabilă a meciului le-a aparținut tot moldovenilor. Cu nouă minute înainte de final, portarul Astrei a respins mingea trimisă de Ivanovici.

În urma acestei victorii, Astra a urcat pe primul loc, cu 24 de puncte, iar FC Boto;ani ocupă locul 12. cu opt puncte.