BRD Năstase Ţiriac Trophy. Tecău și Mergea s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la București

Postat la: 21.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Perechea alcătuită din Florin Mergea şi Horia Tecău a câştigat, joi, meciul cu neozeelandezii Marcus Daniell/Artem Sitak, scor 7-6 (3), 7-6 (5), în cadrul turneului de tenis BRD Năstase Ţiriac Trophy, de la Bucureşti, şi s-a calificat în sferturile de finală.

Meciul a durat o oră şi 33 de minute. Punctul slab al românilor a fost serviciul 2, cu doar 38% dintre mingi adjudecate. Deşi au învins, Florin şi Horia au câştigat mai puţine puncte decât adversarii (72 faţă de 75).

Pentru accederea în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti, Florin Mergea şi Horia Tecău vor primi 45 de puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 4,080 de euro. În turul următor la BRD Năstase Ţiriac Trophy, tenismenii români vor întâlni perechea Federico Delbonis/Paolo Lorenzi (Argentina/Italia).