Campionatul Mondial de handbal feminin 2015. România S-A CALIFICAT în semifinale, după ce a învins-o pe Danemarca, în ultima secundă a prelungirilor / VIDEO meciul integral

Postat la: 17.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Naționala feminină de handbal a României a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial, miercuri seara, după ce a învins-o pe reprezentativa țării gazdă, Danemarca, scor 31-30.

La pauză, elevele lui Tomas Ryde conduceau cu 13-10, iar la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 27-27. Ultimul gol al disputei a fost marcat de Ada Nechita, în ultima secundă a prelungirilor. Cu un minut înainte, danezele restabiliseră egalitatea la 30. Cristina Neagu a marcat nu mai puțin de 15 goluri. În ultima secundă a timpului regulamentar de joc, aceasta a ratat însă, o lovitură de la 7 metri.

În semifinalele competiției, tricolorele vor întâlni naționala Norvegiei, care a dispus de Muntenegru, scor 26-25. Cealaltă semifinală se va disputa între Olanda (28-25 cu Franța) și Polonia (21-20 cu Rusia).

Semifinalele vor avea loc pe 18 decembrie, iar finala va avea loc pe 20 decembrie.

Cele două echipe:

Danemarca: Sandra Toft (5 mingi salvate), Rikke Poulsen (6) - Rikke Skov, Maria Fisker (4 goluri), Anne Hansen (5), Mette Gravholt (5), Pernille Holmsgaard, Stine Bodholt (1), Line Jorgensen (6), Kristina Kristiansen (2), Ann Grete Norgaard, Trine Ostergaard (2), Louise Burgaard, Stine Jorgensen (5). Selecționer: Klavs Bruun Jorgensen.

România: Paula Ungureanu (11 mingi salvate), Ionica Munteanu - Gabriella Szucs, Adriana Nechita (4 goluri), Cristina Neagu (15), Aurelia Brădeanu (5), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (3), Melinda Geiger, Eliza Buceschi (3). Selecționer: Tomas Ryde.