Coşmar în Europa League! Gent - Viitorul 5-0. Echipa lui Hagi, umilită la primul meci european. Pandurii - Maccabi Tel Aviv 1-3. Gorjenii au şanse minime

Postat la: 29.07.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Pandurii a pierdut clar pe teren propriu, 1-3 cu Maccabi Tel Aviv, şi are şanse infime să se mai califice în play-off-ul Europa League. Lucrurile au stat şi mai rău în Belgia, unde Viitorul lui Hagi, aflat la primul meci din istorie în Europa, a pierdut cu 5-0.

La Severin, echipa lui Grigoraş a încercat să joace fotbal, dar a primit un gol rapid, în minutul şapte. Chiar şi aşa, gorjenii au făcut o primă repriză bună, au egalat prin Herea şi puteau intra în avantaj la pauză. Doar că diferenţa de valoare şi de experienţă s- văzut după pauză, când israelienii au marcat de două ori, prin Igiebor (49) şi Miha (77), transformând returul într-o simplă formalitate.

Plecată de la Ovidiu cu gândul de a juca un fotbal ofensiv, Viitorul a primit o lecţie dureroasă la prima partidă europeană din scurta istorie. Echipa lui Hagi a fost umilită de Gent, formaţie care anul trecut a ajuns până în optimile Ligii Campionilor, scor 5-0, la capătul unei partide fără istoric. Mitrovic a deschis scorul încă din minutul 17, Koulibaly a făcut 2-0 în minutul 37, iar Chiţu şi Iancu au avut şansa să reducă scorul înaintea pauzei. Nu au făcut-o, iar acelaşi Koulibaly şi Depoitre au marcat de două ori în cinci minute (51 şi 56), brazilianul Renato Neto a închis tabela în minutul 37.

Echipele româneşti ajung, astfel, la şase meciuri fără victorie în acest sezon de Europa League. CSMS Iaşi e deja eliminată, Pandurii şi Viitorul sunt ca şi eliminate, Astra pleacă cu şansa a doua la calificare, după 1-1 la Giurgiu cu FC Copenhaga, iar Steaua e singura cu şanse mari să meargă mai departe, după 1-1 la Praga, cu Sparta.

Pandurii - Maccabi Tel Aviv 1-3 (Herea 30 / Ben Haim II 7, Igiebor 49, Miha 77)

Pandurii: Stanca - Unguruşan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu - Răuţă, Mrzljak (Obodo 62) - Pleaşcă (Trifu 80), Voiculeţ, Herea (V. Munteanu 62) - Hora
Maccabi Tel Aviv: Rajkovic - D. Peretz, Tibi, Filipenko, Rikan - Medunjanin (E. Peretz 68), Alberman, Igiebor (Itzhaki 79) - Micha, Sa (Ben Bassat 75), Ben Haim II

Gent - Viitorul 5-0 (Mitrovic 17, Koulibaly 37, 51, Depoitre 56, Neto 67)

Gent: Rinne - Nielsen, Mitrovic, Gershon - Foket, Kums (Schoofs 76), Neto, Saief - Matton (Milicevic 65) - Depoitre (Perbet 69), Koulibaly
Viitorul: Râmniceanu - Benzar, Ţiru, Carp (Casap 70), Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip (Hodorogea 46), Purece - Iancu (Nedelcu 46), Chiţu, Fl. Tănase