CUPA ROMÂNIEI 2016. CFR Cluj este a doua finalistă a competiției, după ce a trecut de ASA Tg. Mureș

Postat la: 21.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

CFR Cluj s-a calificat, joi, în finala Cupei României la fotbal, ediția 2015-2016, după ce învins-o pe ASA Tg. Mureș, scor 2-0, în returul semifinalelor. Meciul s-a disputat pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu, În tur, cele două echipe au remizat, 0-0. Gruparea din Gruia va disputa a cinea finală din istorie. Dint cele patru disputate, clujenii au câștigat trei.

Cristi Bud a deschis scorul în minutul 17, după o eroare a lui Muth. Oaspeții au replicat în minutul 39 prin Gabi Mureşan, care a trimis din prima de la aproximativ 25 de metri. Marc a respins în corner cu un reflex pe măsură.

Cristi Bud a reușit "dubla" în minutul 74, după o nouă gafă a aceluiași Muth. CFR Cluj o va întâlni ăn finala Cupei României pe Dinamo, care a eliminat-o în semifinale pe Steaua.