Cupa României 2015-2016, optimi. Astra s-a calificat în sferturi, în dauna echipei FC Brașov, după un meci cu șapte goluri

Postat la: 27.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României în urma victoriei, scor 4-3 (3-0, 3-3), după prelungiri, obţinută în faţa FC Braşov (Liga a II-a), în optimile competiţiei.

Giurgiuvenii au obținut calificarea în faza următoare, cu un gol înscris în minutul 118. Trupa lui Șumudică a condus cu 3-0, dar a fost egalată!

Pentru învingători au înscris Tembo (17), Budescu (28), Ioniţă (35) şi Dandea (118), iar pentru învinși au punctat Matei (67, 90) şi Olteanu (88). Din minutul 100, echipa de sub Tâmba a evoluat în inferioritate numerică, Marius Matei fiind eliminat.

FC Brașov - AFC Astra Giurgiu 3-3 (0-3, 3-3), stadionul Tineretului (Brașov)

Au marcat: Marius Matei (67, 90), Vlad Olteanu (88) respectiv Fwayo Tembo (18), Constantin Budescu (28), Alex Ioniță II (35), Alexandru Dandea (118)

Marius Matei (FC Brașov) a ratat un penalty în min. 57

Cartonaș roșu: Marius Matei (FC Brașov, 102)

Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui), Adrian Ionescu (Târgoviște); arbitru de rezervă: Marius Chițu (Târgoviște)

Observatori: Cristian Sava (Bacău) - CCA, Sorin Cojocaru (București) - LPF