Dinamo - Pandurii 2-1, etapa a 22-a. "Câinii roșii" au marcat golul victoriei, în prelungiri

Postat la: 13.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Dinamo a câștigat un meci greu cu Pandurii, scor 2-1, sâmbătă seara, pe arena Ștefan cel Mare, în etapa a 22-a a Ligii I.

Gorjenii și-au creat prima ocazie a meciului. Dan Nistor a trimis milimetric pe lângă poartă din interiorul careului, în minutul 14. Gazdele au deschis scorul prin Essombe, în minutul 39.

Cu un minut înainte de pauză, Hora a țintit bara. Pandurii a restabilit egalitatea în cele din urmă, prin Munteanu ('62). Gorjenii au terminat meciul în inferioritate numerică, Droppa fiind eliminat de arbitrul Marcel Bîrsan în minutul 87.

În minutul 90+1, Puljic a marcat cu capul, iar partida s-a încheiat cu victoria alb-roșilor. Dinamo a urcat pe locul 3, cu 40 de puncte, în timp ce Gorjenii urmează în clasament, cu un punct mai puțin.

Cele două echipe:

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Fai, Marc (Puljici '84), Mevlja, Filip - Nedelcearu - Rotariu (Shalaj '77), Anton, Palici, Matei (Vojnovici '80) - Essombe. Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Erico Da Silva, Filipetto, Momcilovici - Droppa, Săpunaru - Răduţ (Ciucur '88), Nistor (Vasiljevici '85), Nicoară (Munteanu '59) - Hora. Antrenor: Edward Iordănescu.