Turneul Campioanelor 2015. Halep vs Pennetta. Ora și televizarea meciului

Postat la: 24.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Simona Halep (24 ani, locul 2 WTA) va debuta la Turneul Campioanelor, acolo unde este favorita numărul 1, într-un meci cu Flavia Pennetta, italianca în fața căreia a pierdut în semifinala de la US Open 2015.

Halep şi Pennetta (locul 9 WTA) vor deschide seria meciurilor din Grupa Roșie de la Turneul Campioanelor din Singapore. Cele două s-au întâlnit până acum de cinci ori, ultima dată în semifinala de la US Open, acolo udne Simona a pierdut categoric, iar adversara sa a câștigat și trofeul de la New York.

Pennetta, 33 de ani, conduce, cu 4-1, în meciurile directe cu Halep. Până la US Open, succesele italiencei nu erau mai recente de 2013: sferturi la Marbella (2010), scor 6-4, 7-6 (4), optimi la Bastad (2013), scor 4-6, 7-5, 2-0 abandon şi optimi la US Open (2013), scor 6-2, 7-6 (3).
Halep avea victoria din meciul disputat în martie, în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 7-5. A urmat apoi partida din semifinalele US Open, când românca a fost întrecută clar, cu scorul de 6-1, 6-3, în 59 de minute, de sportiva italiană, care avea ulterior să câştige turneul.

Tot duminică, în Grupa Roşie, Maria Şarapova o va întâlni pe Agnieska Radwanska

Meciul dintre cele două este programat să înceapă la ora 9.00 dimineața (ora României) și va fi transmis de Digi Sport.