Turneul Campionilor 2015. Roger Federer l-a învins pe Stan Wawrinka în două seturi. Finală de vis la masculin

Postat la: 22.11.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Roger Federer (locul 3 ATP) l-a învins pe Stan Wawrinka (locul 4 ATP) în cea de-a doua semifinală a Turneului Campionilor din Londra și s-a calificat în finală. Meciul dintre cei doi elvețieni s-a terminat după două seturi, 7-5, 6-3, iar Federer îl va înfrunta în ultimul act pe Novak Djokovic.

Federer (34 ani) a obținut victoria în semifinale într-o oră și 10 minute, ducând scorul meciurilor directe cu Wawrinka (30 ani), cap de serie numărul patru, la 18-3 în favoarea sa. De remarcat că Roger Federer a fost condus cu 4-2 în setul de debut, dar apoi a reușit să întoarcă scorul.