Cupa mondială de rugby 2015, sferturi. Argentina - Irlanda 43-20. Pumele s-au calificat în penultimul act al competiției

Postat la: 18.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: tycsports.com

Naționala de rugby a Argentinei a învins cu 43-20 Irlanda și s-a calificat a doua oară în istorie în semifinalele Cupei Mondiale. Sud-americanii au reușit 4 eseuri, iar europenii - două. Argentina a controlat întreaga partidă.

Momentul psihologic al partidei s-a petrecut în minutul 60, când Ian Madigan a ratat o lovitură de penalitate de la 15 metri lateral dreapta și a irosit astfel șansa egalării la 26.

Argentinienii au reluat atacurile pe care le-au avut în startul meciului și Joaquin Tuculet a reușit al treilea eseu în minutul 69. Patru minute mai târziu Juan Imhoff a culcat și el balonul în terenul de țintă advers.

În faţa a 72.316 spectatori au evoluat echipele:

Irlanda: R. Kearney - Bowe (Fitzgerald, 13), Earls, Henshaw, D. Kearney - Madigan, Murray (Reddan 70) - Henry, Heaslip, Murphy (Ruddock, 70) - Toner, Henderson (Ryan, 71) - Ross (White, 51), R. Best (Strauss, 66), Healy (McGrath, 51). Antrenor: Joe Schmidt.

Argentina: Tuculet - Cordero, Moroni (De la Fuente, 68), Hernandez, Imhoff - Sanchez, Landajo (Cubelli, 53) - Fernandez Lobbe, Senatore (Isa, 51), Matera - Lavanini, Petti Pagadizaval (Alemanno, 60) - Herrera (Orlandi, 72), Creevy (Montoya, 55), Ayerza (Noguera Paz, 68). Antrenor: Daniel Hourcade.

Arbitru: Jérome Garces (Franţa).
Cartonaş galben: Herrera (17).