Cupa României, sferturi de finală. ACS Poli Timișoara - ASA Tg. Mureș 7-8 (după lovituri de departajare). Meci senzațional în Banat

Postat la: 15.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

ASA Târgu Mureş este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce ardelenii au eliminat Poli Timişoara, la lovituri de departajare, scor 7-8. După timpul regulamentar de joc rezultatul a fost egal, 1-1.

Robert Elek a deschis scorul pentru gazde în minutul 24. Gazdele au primit penalty în urma unui henț în careu comis de Velayos în minutul 36, dar Javi Hernandez a ratat șansa golului de 2-0.

ASA Târgu Mureş a început repriza secundă în forță, iar în minutul 47, Mircea Axente a lovit bara transversală! Balic a reuşit golul de 1-1 în minutul 80, cu o lovitură de cap. Pablo Brandan a fost eliminat în minutul 90+3 și au urmat cele două reprize de prelungire. Nu s-a marcat, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

ASA au marcat Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic şi Manolov. Pentru ACS Poli au înscris Elek, Curtean, Llorente, Sarmov, Melinte şi Popescu, în timp ce Artean a ratat.

Cele două echipe

ACS Poli Timişoara: Kirschstein - Belu, Scutaru, Luchin (Melinte '64), D. Popescu - Sarmov, Llorente - Bărbuţ (O. Popescu '86), Javi Hernandez (Artean '74), Curtean - Elek. Antrenor: Florin Marin

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski (Candrea '115), Ivan Gonzalez, Balic, Velayos - Gorobsov, Brandan - Hanca (Borza '73), Ramiro Costa, Romario - Axente (Manolov '62). Antrenor: Cristiano Bergodi