Dakar 2016. Etapa a 3-a. Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 16, la clasa moto. Cine a trecut primul linia de sosire

Postat la: 06.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: facebook.com

Argentinianul Kevin Benavides (Honda) a câștigat etapa a 3-a a Raliului Dakar 2016, la clasa moto. Spaniolul Joan Barreda Bort trecuse primul linia de sosire, dar a fost penalizat de organizatorii competiției, pentru exces de viteză, informează agenția EFE, citată de Agerpres.

Românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe poziția a 16-a. Podiumul etapei a 3-a a Raliului Dakar se prezintă astfel: 1.Kevin Banavides (Argentina/Honda) - 2h 31min. 03sec., 2. Paulo Goncalves (Portugalia/Honda) - la 26sec, 3.Antoine Meo (KTM) - la 27 sec. Emanuel Gyenes a încheiat etapa la 4min. de învingător.

În clasamentul general, slovacul Stefan Svitko (KTM), clasat pe locul 4 în etapa de marți, a preluat conducerea, cu un avans de 34 sec. față de Benavides, în timp ce Barreda Bort est acum al treilea, la 46sec.

Miercuri este programată etapa a 4-a a Raliului Dakar, Jujuy - Jujuy (629 km; probă specială de 429 km).