Dakar 2016, etapa a 7-a. Carlos Sainz s-a impus la clasa moto. Cursa a fost marcată de furtuni violente

Postat la: 10.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: mostreliablecarbrands.com

Spaniolul Carlos Sainz a câștigat sâmbătă etapa a 7-a a Raliului Dakar, între Uyuni (Bolivia) și Salta (Argentina), transmite agerpres.ro. În precedentele 3 etape, ibericul s-a clasat mereu pe locul 2.

Aflat la volanului mașinii DKR2008 Peugeot, Sainz a scos un timp de 5h34min03sec, cu un avantaj de 38 secunde față de coechipierul său, francezul Sebastian Loeb, care, în schimb, a devenit din nou lider la general.

Etapa a fost oprită din cauza vremii nefavorabile, iar un spectator în vârstă de 63 de aniși-a pierdut viața după ce a fost lovit de o mașină condusă de pilotul francez Lionel Baud.

Etapa a 7-a la moto, lungă de 817 km, a fost anulată după ce fusese inițial întreruptă din cauza unor violente furtuni care au degradat o porțiune din specială.