DRAMATIC. HCM Minaur Baia Mare a ratat victoria cu Elverum Handball Herrer, din gupele Ligii Campionilor, în ultima secundă a meciului

Postat la: 11.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: maramedia.ro

HCM Minaur Baia Mare a remizat cu echipa norvegiană Elverum Handball Herrer, în deplasare, scor 28-28 (14-9), duminică, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, potrivit Agerpres. Rezultatul final a fost stabilit de norvegieni, la ultima fază a meciului.

Campioana României a început bine meciul, conducând la 2-3 goluri, iar la pauză, scorul era 14-9 în favoarea băimărenilor.

Minaur a continuat jucat excellent și în repriza secundă, iar în minutul 44 conducea cu șapte goluri, 22-15. Gazdele au reușit egalarea în minutul 53, 24-24, iar un minut mai târziu au avut pentru prima oară avantaj, 25-24. Finalul a fost dramatic, Ramba a adus echipa băimăreană în avantaj, 28-27, cu zece secunde înainte de final, dar Elverum a egalat la ultima minge.

Ionuț Ramba a marcat 6 goluri pentru HCM Minaur, Albert Cristescu și Marius Sadoveac au reușit câte 5, Inal Aflitulin - 4, Daniel Bera - 4, Mihai Bușecan - 2, Cristian Ghiță - 1, Vladislav Ostroușko - 1.

Pentru Elverum au înscris: Andre Lindboe - 6 goluri, Karl Bjoerkman - 4, Petter Oeverby - 4, Nikolaj Mehl - 3, Hakon Ekren - 3, Luka Mitrovic - 3, Steffen Stegavik - 3, Aleksander Borresen - 1, Jonas Burud - 1.

Au asistat 1.479 spectatori, meciul fiind arbitrat de slovacii Peter Brunovsky și Vladimir Canda, delegat EHF fiind suedezul Richard Johansson.
În celelalte partide din grupă, Kadetten Schaffhausen a dispus de Motor Zaporoje cu 30-27 (joi), iar Skjern Handbold a trecut la limită de Metalurg Skopje cu 20-19.

În clasament, pe primul loc se află Skjern Handbold, cu 6 puncte, urmată de HCM Minaur, 4 p (+1), Metalurg Skopje, 4 p (0), Motor Zaporoje, 4 p (+3), Kadetten Schaffhausen, 3 p, Elverum Handball Herrer, 3 p.
Următorul meci al băimărenilor va avea loc pe 18 octombrie, pe teren propriu, cu Metalurg Skopje.