EURO 2016. Islanda a reușit un scor istoric cu Portugala lui Ronaldo. Ungaria conduce Grupa F

Postat la: 15.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: wixnews.ro

Reprezentativele Portugaliei și Islandei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), într-o partidă din cadrul Grupei F a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată marți seara.

Lusitanii au deschis scorul în minutul 32, prin Nani , dar islandezii au stabilit scorul final în minutul 50, prin Birkir Bjarnason.
Islanda participă în premieră la un Campionat European.

În celălalt meci din Grupa F disputat marți, Ungaria a învins cu scorul de 2-0
Austria. Fosta adversară a României din preliminarii ocupă primul loc în clasament după primele două jocuri.

Au evoluat echipele:

Portugalia: 1-Rui Patricio, 3-Pepe, 5-Raphael Guerreiro, 6-Ricardo Cavalho, 11-Vieirinha - 8-Joao Moutinho (16-Renato Sanchez, min.71), 10-Joao Mario (20-Richardo Quaresma, min.76), 13-Danilo, 15-Andre Gomes (9-Eder, min.84) - 7-Cristiano Ronaldo (căpitan), 17-Nani. Selecționer: Fernando Santos.

Islanda: 1-Hannes Halldorsson - 2-Birkir Saevarsson, 6-Ragnar Sigurdsson, 14-Kari Arnason, 23-Ari Skulason - 7-Johann Gudmundsson (18-Elmar Bjarnason, min.89), 8-Birkir Bjarnason, 10-Gylfi Sigurdsson, 17-Aron Gunnarsson (căpitan) - 9-Kolbeinn Sigthorsson (11-Alfred Finnbogason, min.81), 15-Jon Dadi Bodvarsson. Selecționeri: Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson.