HCM Minaur Baia Mare a obținut a doua victorie în Liga Campionilor

Postat la: 18.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

HCM Minaur Baia Mare a obținut al doilea succes în Liga Campionilor la handbal masculin, 21-20 (10-9) cu formația macedoneană Metalurg Skopje, duminică, în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, într-un meci din Grupa D a competiției, potrivit Agerpres.

Campioana României a condus aproape tot meciul. Cea mai mare diferență a fost de patru goluri, 9-5 (min. 25).

În minutul 54 scorul era de 20-17, dar macedonenii s-au apropiat la un singur gol în minutul 57, 20-19. Ramba a mărit din nou avansul băimărenilor, iar Bozovic a înscris pentru Metalurg.

Pentru HCM Minaur au marcat Mihai Popescu - 1 gol, Ionuț Ramba - 5, Tamas Ivancsik - 6, Marius Sadoveac - 2, Ivan Karacic - 3, Uros Vilovski - 2, Daniel Bera - 2. Băimărenii au ratat trei aruncări de la 7 metri în acest meci.

Golurile oaspeților au fost înscrise de Janko Bozovic - 8, Nikola Kosteski - 2, Marko Matic - 4, Marko Buvinic - 1, Filip Kuzmanovski - 3, Jarko Pesevski - 1, Davor Palevski - 1.

Au arbitrat portughezii Ivan Cacador și Eurico Nicolau, iar delegat EHF a fost muntenegreanul Predrag Pavicevic.

În clasament, pe primul loc de află danezii de la Skjern Handbold, cu 8 puncte, urmați de HCM Minaur, 6 p, Motor Zaporoje, 4 p (4 j), Metalurg Skopje, 4 p, Kadetten Schaffhausen, 3 p, Elverum Handball Herrer (Norvegia), 3 p (4 j).
Minaur va juca următorul meci pe 25 octombrie, în deplasare cu Metalurg.