Liga 1. Surpriză în etapa a 20-a. Liderul Astra NU a trecut de FC Voluntari

Postat la: 03.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Astra a înrfegistrat un semieșec pe în compania echipei FC Voluntari, scor 1-1, joi, în etapa a 20-a a Ligii I. Pancu a ratat prima ocazie a partidei. Portarul Silviu Lung jr. a scos de sub bară în minutul 4.

Gazdele au replicat prin Boldrin ('11) şi Alibec ('15). Novac a fost şi el aproape de gol în minutul 20, dar a ratat cu poarta goală. Are scuză distanța de 30 de metri față de țintă. Costea a obţinut un penalty în minutul 30, iar Pancu a transformat deschizând scorul.

Alibec a fost aproape de 1-1, când a ratat ținta cu o lovitură de cap, în minutul 56. Costea s-a transformat în demon pentru echipa sa în minutul 65 când a comis henţ în propriul careu. Alibec a transformat lovitura de pedeapsă şi a încins finalul de meci. Cu patru minute înainte de final, Pancu a trimis periculos din interiorul careului, dar şutul său a fost blocat de Lung.

Astra ocupă primul loc, cu 41 de puncte, iar FC Voluntari e pe poziția a 13-a, penultima, cu 12 puncte.