Manchester City s-a calificat în premieră în semifinalele Champions League. PSG, eliminată

Postat la: 13.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Manchester City s-a calificat în premieră în semifinalele Ligii Campionilor, în urma victoriei obținute, marți seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0) în fața formației Paris Saint-Germain, în manșa secundă a sferturilor.

Unicul gol al meciului a fost marcat de belgianul Kevin De Bruyne, în minutul 76 în urma centrării lui Clichy. În tur, cele două echipe au remizat, 2-2.
Campioana Franței părăsește competiția pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile de finală.

Au evoluat echipele:

Manchester City: Joe Hart (căpitan) - Bacary Sagna, Nicolas Otamendi, Eliaquim Mangala, Gael Clichy - Fernandinho, Fernando - Jesus Navas, Kevin De Bruyne (Yaya Toure, 84), David Silva (Fabian Delph, 87) - Sergio Aguero (Kelechi Iheanacho, 90+3). Antrenor: Manuel Pellegrini.
Rezerve neutilizate: Wilfredo Caballero - Pablo Zabaleta, Aleksandar Kolarov, Wilfried Bony.

PSG: Kevin Trapp - Gregory van der Wiel, Serge Aurier (Javier Pastore, 61), Thiago Silva (căpitan), Maxwell - Adrien Rabiot, Marquinhos, Thiago Motta (Lucas Moura, 44) - Angel Di Maria, Zlatan Ibrahimovic, Edinson Cavani. Antrenor: Laurent Blanc.
Rezerve neutilizate: Salvatore Sirigu - Presnel Kimpembe, Benjamin Stambouli, Lavyin Kurzawa, Hervin Ongenda.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)
Cartonașe galbene: Trapp (29), Pastore (67), Van der Wiel (68), Fernandinho (72).