Moto GP. Marc Marquez a câștigat etapa din Australia. Valentino Rossi, în afara podiumului

Postat la: 18.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Marc Marquez a câștigat cursa de MotoGP din Australia, etapa cu numărul 16 din sezon. Campionul en titre a plecat din pole-position și a reuşit a cincea victorie din an. Cursa nu a fost ocolită de incidente. Andrea Iannone a lovit în plin un pescăruş.

Cu carena spartă pe partea stângă, Iannone nu a cedat şi a reuşit să revină, marcând pe parcurs cea mai spectaculoasă dublă depăşire a deceniului, petrecută asupra lui Valentino Rossi şi Marc Marquez. Iannone a încheiat în cele din urmă pe locul 3.

Valentino Rossi a pierdut 7 puncte în duelul pentru titlul mondial. Etapa viitoare va avea loc la Sepang, iar diferența dintre Rossi şi Lorenzo este de 11 puncte.