Update: Sydney 2016. Meciul Simona Halep vs Svetlana Kuznețova, din semifinalele competiției, a fost AMÂNAT din cauza ploii. Ora și televizarea

Postat la: 13.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: oungbites.in

UPDATE:

Meciul de tenis dintre jucătoarea română Simona Halep (24 de ani, locul 2 WTA) și sportiva rusă Svetlana Kuznețova (30 ani, locul 25 WTA), din semifinalele turneului WTA de la Sydney a fost amânat din cauza ploii.

Confruntarea va începe după finalizarea partidei dintre dintre Alexandr Dolopolov și Grigor Dimitrov, întrerupte din cauza vremii nefavorabile. Meciul a fost întrerupt la scorul 6-4, 3-6, 2-4. Meciul dintre Halep și Kuznețova va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

///

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (24 de ani, locul 2 WTA) o va întâlni în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, pe sportiva rusă Svetlana Kuznețova (30 ani, 25 WTA).

Halep și Kuznețova s-au întâlnit de cinci ori, iar raportul victoriilor este de 3-2 pentru româncă. Primul meci direct a avut loc în 2011, în turul al doilea la Miami, când rusoaica s-a impus cu 6-0, 6-4. Halep a obținut ulterior două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, și 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznețova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4). Ultimul duel a avut loc în 2014, în sferturi la Roland Garros, când Halep s-a impus, cu 6-2, 6-2.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney, miercuri, după ce a învins-o pe sportiva cehă Karolina Pliskova (locul 11 WTA şi cap de serie numărul 5), cu 6-4, 7-5. De partea cealaltă, Kuznețova a trecut în sferturi de italianca Sara Errani, cu 7-6 (1), 6-0.

Meciul dintre Simona Halep și Svetlana Kuznețova, din semifinalele semifinalele turneului WTA de la Sydney va avea loc joi, nu înainte de ora 07:00, în direct la Digi Sport 2.