VICTORIE pentru CSM București, în meciul cu Midtjylland, din Liga Campionilor la handbal feminin

Postat la: 16.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

CSM București a câștigat meciul cu formația daneză FC Midtjylland cu scorul de 24-22 (10-12), disputat vineri, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în Grupa principală II a Ligii Campionilor la handbal feminin, transmite agerpres.ro.

Campioana României a bifat prima victorie în grupa principală. Gazdele au deschis scorul, dar danezele au punctat de trei ori (1-3, min. 6). Oaspetele au condus cu 4-2 și 5-3, însă CSM a egalat în minutul 10 (5-5) și a avut din nou avantaj, 7-6 (19), după un gol marcat din poartă în poartă de Mayssa Pessoa.
Nordicele au dominat finalul reprizei, încheiate cu 12-10.

La reluare, Midtjylland a avut 14-11 (33), CSMB a egalat, 14-14 (36), dar danezele s-au desprins din nou, la două goluri, 16-14 (39), 17-15 (41), 19-17 (46). Echipa pregătită de danezul Kim Rasmussen a egalat (20-20), iar în minutul 50 a trecut în avantaj, 21-20. În minutul 58, CSMB și-a mărit avansul la două goluri, 23-21, ecart pe care l-a păstrat până la final (24-22).

Suedeza Isabelle Gullden a fost cea mai bună marcatoare a campioanei României, cu 9 goluri. Duminică vor avea loc restul meciurilor din această etapă, Buducnost Podgorica - Vardar Skopje și IK Savehof - Gyori Audi ETO KC. CSM București va juca următorul meci pe 6 februarie, în deplasare, cu Gyori Audi ETO KC.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost, cu 7 puncte, urmată de CSM București, 7 puncte, Gyori Audi ETO KC, 7 p, Vardar, 6 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 0 p.