Incepe razboiul in AUR. Tarziu: „O sa spun adevarul socant, Simion este un autocrat pur-sange. O coterie paraziteaza conducerea partidului"
Postat la: 16.03.2025 |
Claudiu Tarziu, co-fondator al AUR si membru in conducerea partidului, anunta ca intra in ofensiva impotriva lui George Simion, despre care spune ca este un „autocrat pur-sange". Tarziu s-a enervat dupa ce un deputat AUR, Bogdan Velcescu, a anuntat ca ii va cere demisia.
"Am fost atacat, printr-o postare publică, de un membru de partid, care a găsit de ne-cuviință să îmi ceară socoteală și să îmi solicite demisia din AUR.
Din poziția pe care o ocup, nu mai am libertatea de a ignora astfel de provocări, oricât de gratuite sau impertinente ar fi.
Dacă aleg să dau un răspuns la fel de public mesajului transmis de colegul Bogdan Velcescu, este doar din respect pentru membrii și simpatizanții de bună-credință ai AUR.
Altminteri, nu aș considera că asemenea teme de uz intern trebuie vânturate în public, atâta vreme cât nimeni nu a avut curajul să le discute deschis și onest în structurile de partid.
Și pentru că sunt la capitolul respect, nu port și nu accept dialoguri la per tu cu persoane pe care le țin în afara cercului de prieteni sau de colegi apropiați.
Răspund mesajului menționat și pentru că sunt un foarte bun cunoscător al partidului pe care l-am fondat alături de George Simion, iar din această poziție știu foarte bine că nimeni nu mișcă în front fără un ordin precis de la șeful suprem al AUR.
Povestea cu membrul de partid revoltat care răbufnește public și cere înfierarea "trădătorului" ar fi fost doar comică, dacă nu ar fi ascuns ceva mult mai grav: frica președintelui absolut de a tranșa o dispută cu un vechi coleg de partid.
De ce ar alege un autocrat pur-sânge să arunce în luptă un plutonier provincial (știu bine semnificația la propriu a termenului „provincial", căci și eu sunt născut în Bacău, dar nu pe aceea o am în vedere, în loc să accepte o discuție pe care i-am cerut-o în multe rânduri până acum?
Mai răspund și pentru că suntem în ochiul unei furtuni politice și geopolitice, în care oamenii întregi la cap strâng rândurile, dar atenție, se trezesc din visare sau din halucinațiile propriilor iluzii.
Demisia rămâne, chiar și în cazul meu, un act unilateral, pentru care nu cer voie și nu primesc sugestii.
Privind în ansamblu, îi asigur pe semnatarul scrisorii și pe instigatorul ei că prezența mea în partid, oricât de incomodă ar fi, este cea mai mică problemă cu care se confruntă AUR în aceste zile.
Un paradox: colegul Bogdan îmi atribuie, în mod deschis, paternitatea Scrisorii deschise care a apărut în presă anul trecut ca un rechizitoriu (aproape) complet al problemelor interne din partid.
Președintele AUR a repetat insistent la vremea respectivă că Scrisoarea era un fals, propagat de adversarii politici. Știe membrul de partid Bogdan că șeful lui și candidatul AUR la președinție a mințit public, cu bună știință și cu rea credință?
Dacă da, să parcurgem din nou textul scrisorii și să o reevaluăm, la aproape șase luni distanță.
Să discutăm astăzi despre proiectul politic al partidului, despre bătăliile câștigate și despre șansele de a schimba ceva în perioada următoare. Despre umilința infinită prin care au trecut românii în decembrie 2024, despre apelul la calm din ziua în care a fost demolată democrația din România și despre proiectele pe care AUR le-a dus la bun sfârșit în această perioadă. Despre România care și-a predat finanțele și dezvoltarea Ungariei lui Orban, despre toată vorbăria goală de conținut în spatele căreia Ciolacu, Bolojan, Kelemen au făcut tot ce au vrut în această țară.
Vă propun să vă gândiți unde eram acum, dacă nu ar fi existat această paranteză în politica românească, numită plastic anularea alegerilor prezidențiale. Ce alianțe am fi făcut în Parlament? Ce promisiuni am fi îndeplinit de la înălțimea celor 20 de procente pe care le-am cucerit în alegeri? Cine discută serios cu AUR astăzi și cine ne ține în zona de carantină din Parlament?
Dar pentru că sunt evaluat și pus în centrul unei dezbateri de partid, vă lasez o provocare pe măsură.
Revedeți procesele verbale de ședință ale BNC și CNC! Studiați cu atenție propunerile și discuțiile din jurul problemelor reale!
Amintiți-vă chiar și de o dezbatere adevărată, în care vreunul dintre cei prezenți să fi susținut o alternativă la directivele liderului suprem!
Publicați procesele-verbale cu voturile pentru listele de candidați și propunerile de candidaturi. Procesele-verbale de ședință, nu listele de prezență!
Am avut decența și atașamentul față de acest partid să amân dincolo de orice limită rațională o discuție despre direcția în care ne îndreptăm.
Am înțeles să pun mai presus interesul electoral și cauza pentru care am intrat în politică, deși problemele se amplificau de la o zi la alta.
Înțeleg că acum a venit momentul adevărului. Accept provocarea.
Să vorbim despre AUR, despre coteria inertă care parazitează conducerea colectivă a partidului și despre fanaticii care au făcut un zid de netrecut în jurul Conducătorului.
Să vorbim și despre paradoxurile și lucrurile de neînțeles pe care ne-am făcut că nu le vedem în ultimele luni. Despre PSD, Ciolacu, despre candidați apăruți din neant, despre execuții politice și despre competență.
Dincolo de toate acestea, vom începe să vedem ceva cu adevărat șocant pentru oamenii de bună-credință: realitatea!"
Iata și postarea deputatului Bogdan Velcescu, care l-a infuriat pe Tarziu:
„Manifest intarziat intr-un context complicat... De ceva vreme, asist siderat cum domnul Claudiu Tarziu isi alege cele mai proaste momente pentru a aduce critici propriului partid. Foarte curios cum apar criticile si cererile de ‘asumare' fix atunci cand avem de dus alte lupte mult mai grele si mult mai importante. Nu uit ‘scrisoarea deschisa' fix inainte de depunerea candidaturilor la parlamentare. Am stat prin instante pentru ca nu ai fost bagat in seama suficient de tandru...
Cred ca am tacut prea mult, am sperat ca acest comportament este doar un puseu de betie bruxeleza, dar se pare ca nutresti vanitati diverse in spatele acestei euforii.
Nu pricep cum apare acest corifeu autointitulat ‘ideologul partidului' sa ceara diverse sentinte tocmai in astfel de momente. Oare asa stie el sa negocieze sau asa i se cere de catre Borza & Company?
Nu pot uita cum, la 1.12.2019, domnul Claudiu Tarziu a refuzat sa tina un discurs la Alba Iulia. Nu am nici pana azi un raspuns, nici nu cred ca trebuie... faptele vorbesc singure.
Daca tot suntem la etapa cu ‘asumari', poate va asumati si dumneavoastra lipsa de activitate a CNC-ului (fiind presedintele CNC-ului) in anii 2022-2023-2024... ca sa nu zic de scorul la locale sau de comisiile de specialitate... Daca tot cerem demisii, o cer si eu pe a dumneavoastra din calitatea de presedinte CNC (ca si asa refuzati sa participati la aceste sedinte). M-am saturat sa va vad in toata presa cum cereti diverse demisii si asumari fix in contexte sensibile din toate punctele de vedere.
AUR nu este un partid perfect - mai facem greseli si inca invatam. Dar sa ceri demisia lui George Simion doar pentru ca nu poti accepta ca este mai capabil decat tine si ca a condus partidul pana aici inseamna ca esti influentat, fie din interior, fie din exterior.
Cu riscul de a fi sanctionat pentru ca nu respect codul de etica si integritate AUR (cel pe care tu il incalci cu nonsalanta), tin sa-ti atrag atentia ca, din punctul meu de vedere, ai cateva intrebari sa-ti pui seara cand pui capul pe perna:
2.1.1 Smerenie: sa nu te crezi centrul universului si sa nu-ti privesti cu superioritate camarazii. (Intram in detalii?!)
2.1.3 Profesionalism: sa fii serios pana la necrutarea de sine in exercitarea atributiilor pe care le primesti in AUR. ????
2.1.4 Integritate morala: sa fii om de cuvant, sa spui ce gandesti si sa faci ce spui.
2.1.6 Ingaduinta: sa-ti asculti cu rabdare colegul si sa nu-i cauti degeaba nod in papura. ?!?!?!?!
2.1.9 Spirit fratesc: sa-ti ajuti camaradul in clipele de cumpana, sa nu-i intorci spatele din comoditate. (Nici nu stiu daca are sens sa continui...)
2.2.1 Interesul cauzei este mai presus de interesul personal: sa lasi deoparte micile griji narcisice si sa incepi sa traiesti in afara ta, cu sufletul dedicat cauzei nationale si credintei crestine.
2.2.3 Apararea imaginii si prestigiului partidului: in polemici publice sau in dialoguri private, sa slujesti asiduu blazonul pe care AUR il are in ochii romanilor. (Fantastic...)
2.2.8 Nu participa la actiuni care submineaza pozitia colegilor din teritoriu sau de la centru: a fi solidar cu camarazii inseamna a nu-i barfi, a nu-i invidia si, mai cu seama, a nu-i pune intr-o pozitie vulnerabila in fata dusmanilor. (In cate filiale ai incercat/reusit sa sabotezi colegii?!)
Art. 2.5: Atacarea fizica, scrisa ori verbala, in orice mod sau circumstanta, a altui membru de partid, jignirea, conduita improprie, crearea de certuri si grupuri, barfa, denigrarea, scandalul si alte asemenea se sanctioneaza, in conditiile prevazute de Statutul AUR, Regulamentul Juriului National de Onoare, Disciplina si Arbitraj AUR si prezentul Cod. (In alta ordine de idei, faci fix pe dos.)
In alta ordine de idei, ne vedem la Congres, unde eu personal am sa iti cer demisia din conducerea partidului pentru sabotaj. Asta daca, pana atunci, nu cumva iti iese misiunea de a ii racola pe cei nemultumiti, care vor o paine mai calda in partidul ‘melcilor'", a scris Velcescu.
DIN ACEEASI CATEGORIE...
-
Tomac se agita ca prostul! Adrian Veștea dezvăluie că știa de patru zile despre desemnare. „Am asigurări că vom avea peste 240 de voturi în Parlament”
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat ca va avea același program de guvernare cu cel al premierului demis Ilie Bol ...
-
Dan Motreanu avertizează după desemnarea lui Adrian Veștea: "Astăzi poate fi afectat PNL. Mâine poate fi orice alt partid"
Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, critica modul in care a fost facuta desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția ...
-
Deputat USR, atac fără precedent la Nicușor Dan: „Idiotul util al PSD și sluga Securistanului”
Deputatul USR Emanuel Ungureanu lanseaza un atac extrem de dur la adresa președintelui Nicușor Dan, dupa desemnarea lui ...
-
USR acuză o încălcare a Constituției după desemnarea lui Adrian Veștea. „Procedura constituțională s-a încheiat"
Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, dupa retragerea lui Eugen Tomac, este contestata de deputa ...
-
PNL se reunește de urgență pentru a propune excluderea lui Adrian Veștea din partid
Liberalii umreaza sa se reuneasca de urgența in ședința Biroului Politic Național, poate chiar in aceasta seara sau in c ...
-
Ciucu denunță „ingerință și agresiune” în PNL după nominalizarea lui Veștea pentru funcția de premier
Prim-vicepresedintele PNL, Ciprian Ciucu, a venit cu o reactie dura dupa anuntul presedintelui Nicusor Dan privind desem ...
-
Cât plătește fundația lui Adrian Năstase pentru vila de pe Kiseleff primită de la stat. Explicațiile fostului premier
Mai multe fundații și partide politice funcționeaza in cladiri de patrimoniu și pe terenuri aflate in zone exclusiviste ...
-
Călin Georgescu și George Simion vor să inițieze suspendarea președintelui Nicușor Dan: Calculele AUR din Parlament dau cu virgulă când vine vorba despre inițierea procedurii
Liderul AUR George Simion, a facut marti un sondaj pe Facebook daca sa demareze suspendarea presedintelui Nicusor Dan in ...
-
George Simion propune suspendarea lui Nicușor Dan și alegeri anticipate: „Soluția ieșirii din criză!"
Liderul AUR, George Simion, propune suspendarea președintelui Nicușor Dan și organizarea de alegeri anticipate. „N ...
-
DNA a început audierile în dosarul în care este implicată vicepremierul Oana Gheorghiu. Ar fi favorizat grupul de firme germane Scwartz
Direcția Naționala Anticorupție a inceput audierile in dosarul care o vizeaza pe vicepremierul Oana Gheorghiu, in care s ...
-
Poezia lui Mircea Dinescu despre drona de la Constanța: Nicușor e angajat ca fraier să strige din pătuțul lui: vin rușii!
Poetul Mircea Dinescu a facut o poezie dupa explozia unei drone ucrainene in Portul Constanța, explozie care a dus Roman ...
-
Cum a recuperat ANAF peste 18 milioane de lei în doar două luni. Alexandru Nazare: „Trebuie să continue această direcție"
Platforma e-Licitații ANAF a generat incasari de peste 18 milioane de lei la bugetul de stat in primele doua luni de la ...
-
Lista actualizată și completă a guvernului Tomac: Apar noi nume de miniștri și doi vicepremieri
Premierul desemnat Eugen Tomac a inceput negocierile cu partidele politice, astazi mergand la PNL, USR și PSD. În ...
-
Se pregătește lista de miniștri a Guvernului Tomac. Luni încep negocierile politice
Premierul desemnat Eugen Tomac ar urma sa definitiveze pana luni lista viitorului Cabinet și programul de guvernare, pen ...
-
Adrian Năstase: România pare că se pregătește pentru al Doilea Război Mondial. Mi s-a părut o glumă!
Fostul premier Adrian Nastase susține ca prin toate deciziile luate in programul SAFE, Romania pare ca se pregatește pen ...
-
Diana Șoșoacă, dialog direct cu Vladimir Putin: mesaj transmis de liderul rus pentru români
Europarlamentarul Diana Șoșoaca a vorbit direct cu președintele Rusiei, Vladimir Putin, la sesiunea plenara a Forumului ...
-
E încălcată Constituția, România va intra în Cartea Recordurilor. Acuzații dure după numirea lui Tomac în funcția de premier
Europarlamentarul Gheorghe Piperea a comentat pe Facebook desemnarea lui Eugen Tomac ca premier de catre președintele Ni ...
-
AUR se retrage din joc: George Simion anunță boicotarea votului pentru noul premier
Liderul AUR, George Simion, a anunțat ca partidul pe care il reprezinta nu va vota un guvern condus de un premier tehnoc ...
-
Răspuns de la Bruxelles: Comisia Europeană respinge activarea rezervei de criză pentru România într-un sector cheie
Comisia Europeana nu considera ca exista, in prezent, motive pentru activarea unor masuri de intervenție sau a rezervei ...
-
Udrea, analiză la cald după propunerea de premier: „Tomac îi scoate pe toți din rahat și e convenabil tuturor!"
Fostul ministru Elena Udrea a analizat propunerea lui Nicușor Dan pentru funcția de premier, in persoana lui Eugen Tomac ...
-
CCR explică de ce a respins sesizarea împotriva ordonanței SAFE: pachetul Guvernului Bolojan, validat ca măsură pentru evitarea pierderii fondurilor UE
Curtea Constituționala explica, in comunicatul transmis joi, de ce a respins sesizarea depusa impotriva legii de aprobar ...
-
Motivul pentru care Nicușor Dan a decis să-l desemneze pe Eugen Tomac premier, deși nu are majoritate: Urmează 10 zile incandescente pe scena politică
Președintele Nicușor Dan va ieși, in cursul zilei de joi, sa anunțe premierul desemnat și aproape sigur acesta va fi Eug ...
-
România se îndreaptă spre o criză constituțională fără precedent. Ce se întâmplă când expiră interimatele? Analist: „Aici avem un vid legislativ"
Blocajul politic se adancește de la o zi la alta, iar scenariul unui guvern tehnocrat pare sa genereze mai multe tensiun ...
-
Tensiuni la negocierile pentru Guvern. Ilie Bolojan respinge propunerea de premier a lui Nicușor Dan
Președintele Nicușor Dan incearca pe toate caile sa deblocheze criza politica prin desemnarea unui premier, dupa mai bin ...
-
Bruxelles-ul ridică miza pentru Moldova: "Există un loc în UE dar integrarea depinde de decizia cetățenilor"
Comisarul european pentru extindere, Marta Kos, asteptata zilele acestea la Chisinau, a declarat marti, intr-un interviu ...
-
De la interviurile Digi la banii SAFE: Bolojan dă un contract de 196 milioane euro pentru Digi România S.A.
Guvernul condus de Ilie Bolojan a anunțat, marți, 2 iunie, includerea unui contract de 196 milioane de euro cu Digi Roma ...
-
Sondaj Avangarde - Românii sunt dispuși să-și asume criza și ar dori alegerile anticipate: Nu își doresc un premier tehnocrat
Un sondaj realizat de Avangarde ne arata faptul ca romanii ințeleg costurile și mizele actualei crize politice, iar una ...
-
Ramona-Ioana Bruynseels la Adunarea Parlamentară a NATO de la Vilnius: România trebuie să invoce articolul 4 din Tratatul Atlanticului de Nord
Ramona-Ioana Bruynseels a transmis un mesaj de la Adunarea Parlamentara a NATO de la Vilnius: Romania trebuie sa invoce ...
-
Care sunt singurele propuneri de premier care au fost respinse de Parlament în ultimii 36 de ani. Două desemnări au fost retrase înainte de votul final
Variantele de propunere pentru postul de premier par sa se restranga in jurul consilierului prezidențial Eugen Tomac, ia ...
-
Mircea Govor, seful filialei PSD Satu Mare, reacționează virulent fața de fraudele uriașe de la o primărie locală soldate cu furtul de la gura copiilor
Deputatul PSD de Satu Mare si președinte al filialei locale a social-democraților, Mircea Govor, a avut o reactie extrem ...
comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu