EURO 2016. Portugalia - Austria 0-0. Ronaldo a ratat un penalty. Ungaria e cu un pas în optimile de finală

Postat la: 19.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: fourfourtwo.com

Echipele de fotbal ale Portugalia și Austriei au terminat la egalitate, 0-0, meciul disputat sâmbătă seară, în grupa F a Campionatului European 2016.

Lusitanii au dominat, dar fără a marca și a obține primul success din Franța. Ronaldo a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, când
a trimis cu capul, de la 7 metri, peste poarta austriecilor. Atacantul legitimat la Real Madrid a ratat și o lovitură de pedeapsă, obținută tot de el, în minutul 78, când a tras în bară.

Ungaria este liderul Grupei F, după ce a remizat sâmbătă cu Islanda. Înaintea ultimei etape, maghiarii au 4 puncte, debutanta Islanda ocupă locul secund, cu două puncte, la egalitate cu Portugalia lui Ronaldo, iar Austria e ultima, cu un punct.

Au evoluat echipele:

Portugalia: 1. Rui Patricio - 11. Vieirinha, 3. Pepe, 6. Ricardo Carvalho, 5. Raphael Guerreiro - 14. William Carvalho, 8. Joao Moutinho - 20. Ricardo Quaresma (Joao Mario, 71), 15. Andre Gomes (Eder, 84) - 17. Nani (Rafa Silva, 89), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos.

Austria: 1. Robert Almer - 17. Florian Klein, 15. Sebastian Prodl, 4: Martin Hinteregger, 5. Christian Fuchs (căpitan) - 6. Stefan Ilsanker (Wimmer, 87), 14. Julian Baumgartlinger - 11. Martin Harnik, 8. David Alaba (Schopf, 46), 7. Marko Arnautovic - 20. Martin Sabitzer (Hinterseer, 85). Selecționer: Marcel Koller.