Simona Halep a explicat care sunt cauzele eșecului de la Guangzhou

Postat la: 25.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Simona Halep (23 de ani, locul 2 WTA) a fost eliminată încă din sferturile de finală ale turneului de la Guangzhou. Românca a explicat care sunt cauzele ce au dus la acest eșec.

"Sunt foarte dezamăgită de acest rezultat, dar trebuie să spun că adversara mea a jucat foarte bine. Am avut probleme din cauza atmosferei de aici, a fost foarte cald și umiditatea este mare", a spus Halep la conferința de presă.

Principala favorită a competiției a fost învinsă de cehoaica Denisa Allertova (22 de ani, locul 74 WTA), scor cu 6-4, 6-3, într-un meci care a avut loc joi. Confruntarea a durat o oră și 12 minute. În urma parcursului de la Guangzhou, constănțeanca va primi 6.175 dolari și 60 de puncte WTA. Tot joi, Monica Niculescu, deținătoarea trofeului, a fost învinsă de belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-2, 6-2.