Brisbane 2016. Simona Halep vs Victoria Azarenka, în turul doi al turneului. Primul meci al româncei, din noul an

Postat la: 04.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (24 de ani, locul 2 WTA) o va întâlni, miercuri, pe belarusa Victoria Azarenka (locul 22 WTA), în turul doi al turneului de la Brisbane, dotat cu premii de 881.000 de dolari. În primul tur al competiției, Azarenka a învins-o pe sportiva rusă Elena Vesnina, venită din calificări, luni, cu scorul de 6-2, 6-0. Meciul a durat o oră şi 27 de minute.

Halep şi Azarenka s-au mai întâlnit până acum de trei ori, ultima oară în sferturi la US Open. Atunci, românca s-a impus, scor 6-3, 4-6, 6-4. Anterior, Azarenka a câştigat ambele partide disputate în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.

Prin participarea la turneul australian, Halep renunţă la competiţia de la Shenzen, pe care a câștigat-o în 2015, adunând 280 de puncte WTA. Dacă se va impune la Antipozi, va strânge 470 de puncte WTA și va primi un cec de 195.000 de dolari. După Brisbane, Halep va juca la turneul de la Sydney, pentru ca apoi să evolueze la Australian Open, primul Grand Slam al anului.