CUPA LIGII. Concordia A SURCLASAT-O pe Dinamo, în prima manșă a semifinalelor / VIDEO

Postat la: 10.03.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Concordia a învins-o pe Dinamo, scor 3-0, joi seara, la Chiajna, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii la fotbal. Jucătorii pregătiți de Adrian Falub au reușit cel mai bun meci din acest an, în timp ce "câinii roșii" au suferit prima înfrângere din 2016.

Ilfovenii au deschis scorul încă din minutul 5. Ucraineanul Milevsky a pus capul din doi metri, la o centrare aparținunându-i lui Bucurică. Replica oaspeților a venit în minutul 22. Anton a șutat din voleupe lângă bara din dreapta porții lui Bălgrădean. Concordia a mai punctat odată, în minutul 52.

Până la finalul confruntării, alb-roșii au atacat în valuri dar nu au reușit să reducă din handicap. Mai mult, Pena a stabilit scorul final în minutul 87, din centrarea lui Purece.

Chiar dacă se luptă pentru salvarea de la retrogradare, elevii lui Adrian Falub sunt cu un pas în ultimul act al Cupei Ligii. În cealaltă semifinală, Steaua a învins-o, miercuri, pe Astra cu 1-0. Returul semifinalelor Cupei Ligii este programat pentru data de 5 aprilie pe arena din Ștefan cel Mare.

Au evoluat echipele:

Concordia: 34. Cristian Bălgrădean - 4. Răzvan Tincu, 6. Michael Odibe, 5. Baye Niasse . 26. Patrice Feussi, 29. Gabriel Giugiu, 99. Christian Obodo (căpitan), 10. Florin Purece (18. Marian Cristescu, 88), 21. Bogdan Bucurică - 9. Artem Milevski (80. Cristian Garcia, 65), 30. Marius Pena (2. Ștefan Bărboianu, 90+1). Antrenor: Adrian Falub.

Dinamo: 12. Victor Rîmniceanu - 44. Sergiu Hanca, 73. Andrei Marc, 17. Miha Mevlja, 96. Vlad Olteanu - 28. Paul Anton (căpitan), 5. Ionuț Nedelcearu (9. Dorin Rotariu, 46) - 24. Valentin Costache (8. Erik Bicfalvi, 46), 21. Leo Bartalstovu, 93. Valentin Lazăr (18. Marcel Essombe, 61) - 10. Harlem Rddy Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

///

Joi, 10 martie, este programată a doua partidă din prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii la fotbal. De la ora 18:00 se vor întâlni la Chiajna, Concordia și Dinamo. Meciul va fi transmis în direct ce Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV.

Pentru a ajunge în penultima fază a competiției, Concordia a trecut de FC Botoşani (3-0) și de ASA Tg Mureş (1-0). De partea cealaltă, Dinamo le-a eliminat cu acelaşi scor, 2-0, pe Pandurii şi CFR Cluj. Cele două echipe s-au întâlnit în 11 meciuri oficiale. Opt dintre acestea au fost câştigate de bucureșteni, unul de ilfoveni, iar două jocuri s-au încheiat cu remize albe.

În turul campionatului, Dinamo s-a impus la Chiajna cu 3-1, iar în retur a câștigat cu 4-0.