CUPA LIGII 2015-2016. Pandurii - Dinamo 0-2. "Câinii roșii" sunt în sferturile competiției. Autogol antologic / VIDEO

Postat la: 10.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: ponturibune.ro

Dinamo este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Ligii. Alb-roșii au învins-o pe Pandurii Tg. Jiu, în deplasare, cu scorul de 2-0, într-un meci disputat joi seară, în primul tur al competiției.

Steliano Filip a ratat prima ocazie a meciului. Dinamovistul a executat o lovitură liberă în minutul 18, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. Gazdele au replicat prin Nicoară în minutul 36. Dinamo a deschis scorul în minutul 60. Gavril a fost blocat de Vasco, mingea a ajuns la croatul Palic, care a înscris.

După doar două minute Pandurii a marcat în propria poartă. Portarul Iustin Popescu a degajat puternic, fundașul Filipetto a respins pe spate, dar Stanca era ieșit din poartă, iar mingea a intrat în plasă.

În sferturile de finală s-au mai calificat Concordia Chiajna, ACS Poli Timișoara, CFR Cluj, Astra Giurgiu și FC Viitorul, în timp ce Steaua București, deținătoarea trofeului, și ASA Tg. Mureș, finalista ediției trecute, sunt calificate direct în această fază.

Cele două echipe

Pandurii Târgu Jiu: R. Stanca - Unguruşan, Salgado, Filipetto, Grecu (Momcilovici '76) - Droppa, Mrzljak - Al. Ciucur, M. Răduţ, V. Nicoară (Nistor '61) - Khalouta (Hora '58). Antrenor: Edward Iordănescu.

FC Dinamo Bucureşti: I. Popescu - Feussi, A. Marc, Mevlja, Fai, Vojnovic, S. Filip, Gavrilă (P. Petre '74), Palici, C. Matei (Anton '51), Essombe (Gnohere '61). Antrenor: Mircea Rednic.