Cupa Mondială de Rugby 2015. Anglia a învins Fiji, în meciul inaugural / VIDEO

Postat la: 19.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: news.yahoo.com

Selecționata Angliei a învins reprezentativa Fiji cu scorul de 35-11 (18-8), vineri seara, pe Stadionul Twickenham din Londra, în meciul de deschidere al Cupei Mondiale de rugby 2015, care are loc în Anglia și Țara Galilor, informează Agerpres.

La oaspeți a jucat și Manasa Saulo, legitimat la Timișoara Saracens. În fața a 80.015 spectatori, Trandafirul roșu și-a asigurat punctul bonus ofensiv, după ce a reușind al patrulea eseu în prelungirile partidei.

Anglia a reușit în acest meci cea mai rapidă încercare la un meci de deschidere în istoria Cupei Mondiale, după doar 13 minute (eseu de penalizare), depășind recordul stabilit în 2011 de neozeelandezul Richard Kahui, după 19 minute, în meciul cu Tonga.

Pentru Anglia au marcat George Ford (lovituri de pedeapsă - 3, 34, transformare - 14), Mike Brown (eseuri - 22, 72), Billy Vunipola (eseu - 81), Owen Farrell (lovituri de pedeapsă - 68, transformări - 74, 85), plus un eseu de penalizare (13).

Nemani Nadolo (eseu - 30 și lovitură de pedeapsă - 36) și Ben Volavola (lovitură de pedapsă - 64) au realizat punctele fijienilor.
Următorul meci al englezilor va avea loc sâmbătă 26 septembrie (22,00), cu Țara Galilor, pe Twickenham, iar fijienii vor juca miercuri 23 septembrie (18,45), contra Australiei, la Cardiff (Millennium Stadium).

Cele două echipe

Anglia: Brown - Watson, Joseph, Barritt (Burgess, 62), May - Ford (Farrell, 62), Youngs (Wigglesworth, 52) - Robshaw, Morgan (B. Vunipola, 52), Wood - Lawes, Parling (Launchbury, 52) - Cole (Brookes, 68), Youngs (Webber, 74), Marler (M. Vunipola, 52). Selecționer: Stuart Lancaster.

Fiji: Talebula - Waisea, Goneva, Lovobalavu, Nadolo - Volavola, Matawalu - Qera, Matadigo, Waqaniburotu (Yato, 60) - Nakarawa, Ratuniyarawa (Cavubati, 40) - Saulo (Colati, 76), Koto (Tuapati, 75), Ma'afu (Ravai, 75). Selecționer: John Gregory McKee.

Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud).
Eliminare temporară: Matawalu (13).