Cupa Mondială de Rugby 2015. Georgia nu a avut nici o șansă în fața Argentinei / VIDEO

Postat la: 26.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Naționala de rugby a Argentinei a surclasat reprezentativa Georgiei cu scorul de 54-9 (14-9), vineri, la Gloucester, într-un meci desfășurat în Grupa C a Cupei Mondiale de rugby 2015, care se desfășoară în Anglia și Țara Galilor, potrivit Agerpres.

Sud-americanii au marcat nu mai puțin de șapte eseuri, obținând și punctul bonus în fața Georgiei. Prima repriză a fost destul de echilibrată (14-9), dar după pauză argentinienii s-au dezlănțuit, scorul reprizei secunde fiind de 40-0.

Eseurile Argentinei au fost reușite de Tomas Lavanini (10), Tomas Cubelli (47), Juan Imhoff (49, 76), Santiago Cordero (53, 72) și Martin Landajo (70), cinci transformate de Federico Nicolas Sanchez (48, 51, 54) și Marcelo Bosch (71, 74), iar Sanchez a mai adăugat două lovituri de pedeapsă (21, 35)
și un drogol (6).

Pentru Georgia a marcat Merab Kvirikașvili, din trei lovituri de pedeapsă (17, 20, 32). În clasamentul grupei, Noua Zeelandă, 9 puncte (2 jocuri), urmată de Argentina, 5 p (2 j), Georgia, 4 p (2 j), Tonga, 1 p (1 j), Namibia, 0 p (1 j).