Cupa Mondială de Rugby 2015. Noua Zeelandă vs Argentina 26-16. La pauză, selecționata All Blacks era condusă / VIDEO

Postat la: 20.09.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: abc.net.au

Noua Zeelandă, deținătoarea titlului, a impresionat doar prin haka la primul meci de la Cupa Mondială de rugby 2015. Selecționata All Blacks a obținut o victorie cu emoții în fața Argentinei, scor 26-16 (12-13), duminică, pe stadionul Wembley din Londra, într-o confruntare din cadrul Grupei C, potrivit Agerpres.

Noua Zeelandă s-a distanțat cu 9-0 în minutul 19, dar Argentina a avut o tresărire de orgpliu. Sud-americanii au reușit 13 puncte la rând, iar la pauză aveau un avantaj minim, 13-12. Sud-americanii s-au desprins chiar la patru puncte, 16-12, în debutul reprizei secunde. În minutul 57, Noua Zeelandă a întors scorul grație unui eseu marcat de Aron Smith (17-16). Selecționata All Blacks a dominat sfârșitul partidei și s-a impus cu 26-16.

Noua Zeelandă rămâne singura echipă care nu a pierdut niciun meci din faza grupelor la Cupa Mondială.

Pentru All Blacks au realizat eseuri Aaron Smith (57) și Sam Cane (67), transformate de Dan Carter (58, 67), care a contribuit și cu patru lovituri de pedeapsă (5, 11, 19, 41).

Argentinienii au punctat prin Guido Petti Pagadizaval (21) - eseu transformat de Federico Nicolas Sanchez (23), care a marcat și din trei lovituri de pedeapsă (30, 38, 43).

Cele două echipe:

Noua Zeelandă: B. Smith - Milner-Skudder (Barrett, 50), C. Smith, Nonu (S.B. Williams, 46), Savea - D. Carter, A. Smith (Perenara, 69) - McCaw, Read, Kaino (Cane, 65) - Whitelock, Retallick (Vito, 71) - O. Franks (Faumuina, 50), Coles (Mealamu, 68), Woodcock (Crockett, 46). Selecționer: Steve Hansen.

Argentina: Tuculet (Amorosino, 70) - Cordero, Bosch, Hernandez, Imhoff - Sanchez (de la Fuente, 69), Cubelli (Landajo, 62) - Fernandez Lobbe, Senatore (Montoya, 65), Matera (Leguizaman, 58) - Lavanini, Petti (Galarza, 23) - Tetaz Chaparro (Herrera, 54), Creevy (Noguera, 70), Ayerza. Selecționer: Daniel Hourcade.

Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Cartonașe galbene: McCaw (30), C. Smith (37), Matera (10).

În primul meci din Grupa C, Georgia a învins Tonga cu 17-10, sâmbătă, la Gloucester. Joi 24 septembrie (22,00) va avea loc următorul meci, între Noua Zeelandă și Namibia, la Londra (Stadionul Olimpic).