Cupa Mondială de rugby 2015, sferturi. Meci DRAMATIC între Australia și Scoția. Câștigătoarea a fost decisă după o lovitură de pedeapsă din ultimul minut

Postat la: 18.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: bbc.com

Ultimul sfert de finală de la Cupa Mondială de rugby 2015 a fost cel mai spectaculos dintre cele patru meciuri. Naționala de rugby a Australiei s-a calificat dramatic în semifinalele competiției găzduită de în Anglia și Țara Galilor, după ce a învins echipa Scoției cu scorul de 35-34 (15-16), duminică, pe Stadionul Twickenham din Londra, informează Agerpres.

Pe o ploaie torențială și în fața a 77.110 spectatori, Scoția a fost aproape să producă surpriza. Bernard Foley a adus victoria echipei de la Antipozi printr-o lovitură de pedeapsă transformată în ultimul minut de joc.

Singura semifinală a Scoției rămâne, astfel, cea jucată în 1991. Europa rămâne fără reprezentantă în penultima fază a competiției.

Australia a condus cu 5-0, dar apoi ''Ciulinii'' au întors scorul printr-un eseu transformat și două lovituri de pedeapsă, la 13-5. La pauză, britanicii conduceau cu 16-15. Australia a avut un debut de parte secundă excelent și a trecut la conducerea jocului, conducând cu 22-16 (44), 25-19 (54) și 32-24 (65).

Scoțienii au egalat la 32 și au trecut în avantaj (34-32). În ultimul minut de joc, australienii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, câștigând cu 35-34.
Dubla campioană mondială Australia va juca în semifinale cu Argentina, duminică, iar deținătoarea titlului, Noua Zeelandă, va înfrunta Africa de Sud, sâmbătă.
Ambele semifinale se vor juca pe Twickenham, de la ora 18,00 (ora României).

Australia a reușit cinci eseuri, prin Adam Ashley-Cooper (9), Drew Mitchell (30, 43), Michael Hooper (40) și Tevita Kuridrani (64), două transformate de Bernard Foley (44, 65), care a adăugat și două lovituri de penalitate (54, 80).

Scoțienii au marcat încercări prin Peter Horne (18), Tommy Seymour (59) și Mark Bennett (74), două transformate de Greig Laidlaw (19, 75), care a reușit și cinci lovituri de pedeapsă (14, 21, 34, 47, 69).

Cele două echipe:

Australia: Beale - Ashley-Cooper, Kuridrani, Giteau, Mitchell - Foley, Genia (Phipps, 71) - Hooper, McCalman, Fardy - Simmons (Mumm, 66), Douglas - Kepu (Holmes, 54), Moore (Polota-Nau, 62), Sio (Slipper, 51). Antrenor: Michael Cheika.

Scoția: Hogg - Maitland, Bennett, Horne (Vernon, 71), Seymour (S. Lamont, 63) - Russell, Laidlaw - Hardie, Denton, Cowan (Strauss, 67) - R. Gray (Swinson, 67), J. Gray - Nel (Welsh, 75), Ford (Brown, 54), Dickinson (Reid, 47). Antrenor: Vern Cotter.

Arbitru: Craig Joubert (Africa de Sud).
Cartonaș galben: Maitland (42).