Cupa României 2015-2016. Dinamo - Astra 2-1. Alb-roșii s-au calificat DRAMATIC, în semifinale. Două goluri marcate în prelungiri

Postat la: 15.12.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Dinamo este a doua echipă calificată în semifinalele Cupei României, sezonul 2015-2016, după ASA Tg. Mureș.

Alb-roșii s-au impus în fața Astrei, cu scorul de 2-1, marțis eara, pe arena din Șseaua Ștefan cel Mare, în sferturile competiției.

Gazdele a deschis scorul prin camerunezul Eddy-Harlem Gnohere, în minutul 16. Alb-roșii ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 63, când mingea a lovit mâna lui Filipe Teixeira în propriu careu.  Astra a căutat golul egalizator, iar în minutul 83, Daniel Niculae a trimis în bară. Giurgiuvenii au restabilit egalitatea prin Gabriel Enache, în minutul 90+1, cu un șut din afara careului.

La ultima fază a meciului, croatul Antun Palic (90+4) a înscris golul victoriei.

Cele două echipe

Dinamo: Cerniauskas - Corbu, Puljic, Mevlja, Fai Collins - Nedelcearu, Anton - Rotariu (Gavrilă '79), Palic, C. Matei (Vojnovici '67) - Gnohere (Essombe '62). Antrenor: Mircea Rednic

Astra: S. Lung - Queiros, Geraldo, Dandea (Ioniţă II '46), J. Morais - Lovin, Boldrin (Florea '67)- G. Enache, Budescu, Teixeira - Alibec (D. Niculae '72).Antrenor: Marius Şumudică