Cupa Spaniei. Atletico Madrid, ELIMINATĂ de Celta Cigo. Barcelona a trecut de Athletic Bilbao

Postat la: 28.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Surpriză de proporții în Cupa Spaniei. Atletico Madrid a ratat calificarea în sferturile competiției, fiind învinsă de Celta Vigo cu scorul de 3-2, în manșa secundă disputată miercuri seara. În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, 0-0.

Golurile echipei învingătoare au fost marcate de Pablo Hernandez (min. 22 și 64) și John Guidetti (min. 56). Pentru madrileni au punctat Antoine Griezmann (min. 29) și Angel Coreea (min. 81).

Celta Vigo atinge, astfel, pentru prima oară în ultimii 15 ani faza semifinalelor în Copa del Rey. În schimb, FC Barcelona a trecut de Athletic Bilbao, cu 3-1 pe "Camp Nou". Golurie au fost marcate Luis Suarez (min. 53), Gerard Pique (min. 81) și Neymar (min. 90+1). Oaspeții reușiseră deschiderea scorului, prin Inaki Williams (min. 12). Barca reușise să câștige și meciul tur, de la Bilbao, cu scorul de 2-1.

Joi sunt programate ultimele două partide din manșa secundă a sferturilor de finală, Mirandes (D2) - FC Sevilla (în tur 0-2) și Las Palmas - Valencia (în tur 1-1).