EURO 2016: Belgia - Italia, scor 0-2, în al doilea meci din grupa E

Postat la: 14.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Echipa naţională a Italiei a învins, luni seară, scor 2-0, reprezentativa Belgiei,în al doilea meci din grupa E. Emanuele Giaccherini a marcat pentru naţionala antrenată de Antonio Conte, în minutul 32, cu un şut din interiorul careului, iar Graziano Pelle a dublat avantajul Italiei în minutul 90+3.

Au marcat: - / Giaccherini 32′, Pelle 90+3.

0-1: Italia a deschis scorul, în minutul 32, după o pasă superbă a lui Bonucci, o săritură pe sub minge a lui Alderweireld, o preluare şi o finalizare de claasă a lui Giaccherini.

0-2: Candreva scapă în dreapta, Courtois iese din poartă, dar mijlocaşul lui Lazio are prezenţa de spirit pentru a centra în faţa porţii, de unde Pelle înscrie cu un vole violent.
Belgia: Courtois - Ciman (Carrasco 75), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan (Mertens 62), Fellaini - De Bruyne, Lukaku (Origi 73), Hazard. Selecţioner: Marc Wilmots.

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi (Thiago Motta 78), Giaccherini, Darmian (De Sciglio 59) - Eder (Immobile), Pelle. Selecţioner: Antonio Conte.

Cartonaşe galbene: Vertonghen 90+1 / Chiellini 66′, Eder 75′, Bonucci 78′, Thiago Motta 84′.
Cartonaşe roşii: -

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin, Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia) rezervă: Carlos Del Cerro Grande (Spania).

Observator: Dagmar Damkova (Cehia).

Stadion: Parc Olympique Lyonnais, Lyon.