EURO 2016. FRANȚA - ROMÂNIA 2-1. Am jucat mai bine ca niciodată, am pierdut ca întotdeauna. Tricolorii, învinși în minutul 89 / VIDEO

Postat la: 10.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Franței, scor 2-1, în meciul de deschidere al Campionatului European de Fotbal vineri seara, pe Stade de France. Giroud a deschis scorul în minutul 58, iar Stancu a egalat în minutul 65, dar gazdele au dat lovitura cu un minut înainte de final, prin Payet.

Următorul meci al tricolorilor la Euro 2016 este programat miercuri, de la ora 19:00, cu Elveția.

///

EURO 2016

FRANȚA - ROMÂNIA 2-1
Giroud (58), Payet (89) / Stancu (65-penalty)

Final de meci!

Min. 89: GOL! Payet a înscris cu un șut direct la vinclul porții lui Tătărușanu. Franța - România 2-1

Min. 68: GOOOOOOOOL! Bogdan Stancu transformă lovitura de pedeapsă, restabilind egalitatea pe Parc de Prince. Franța - România 1-1

Min. 64: penalty pentru România! Stanciu a fost faultat în careu de Evra, iar maghiarul Kassai a arătat "punctul cu var".

Min. 58: Giroud a deschis scorul pe Parc de Prince, cu o lovitură de cap. Franța - România 1-0

Min. 53: Tătărușanu face minuni în poarta României. Poyet nu l-a putut învinge pe portarul legitimat la AC Fiorentina.

Min. 48: Bogdan Stancu a scăpat singur cu portarul gazdelor, dar a ratat șutul.

A început repriza secundă.

Pauză

Min. 39: Florin Andone este lovit de Koscielny. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Min. 36: ocazie ratată de gazdele Campionatului EuropeanGriezman a interceptat un balon în careu, dar Săpunaru a îndepărtat pericolul.

Min. 14: Griezman a țintit bara!

Min. 4: prima ocazie mare a meciului! Ocazie imensă a tricolorilor. Stanciu a centrat din corner, mingea a ajuns la Stancu care l-a țintit pe portarul Lloris.

A început meciul!

///

UPDATE: Echipele de start

Franța:

1. Hugo Lloris (căpitan) - 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra - 15. Paul Pogba, 5. N'Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi - 7. Antoine Griezmann, 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: 23. Benoît Costil, 16. Steve Mandanda - 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 22. Samuel Umtiti, 6. Yohan Cabaye, 20. Kingsley Coman, 12. Morgan Schneiderlin, 18. Moussa Sissoko, 10. André-Pierre Gignac, 11. Anthony Martial.

România:

12. Ciprian Tătărușanu - 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț - 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii - 20. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu, 19. Bogdan Stancu - 14. Florin Andone. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve: 23. Silviu Lung jr, 1. Costel Pantilimon - 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 18. Andrei Prepeliță, 17. Lucian Sânmărtean, 11. Gabriel Torje, 9. Denis Alibec, 7. Alexandru Chipciu, 13. Claudiu Keșeru.

///

Reprezentativa de fotbal a României va deschide Campionatul European de fotbal diseară, de la ora 22:00, cu naționala țării gazdă, Franța. Prima partidă de la EURO 2016 va avea loc pe arena pe Stade de France din Paris și va fi transmisă în direct de Pro TV și Dolce Sport.

România și Franța s-au mai întâlnit de 15 ori. De șapte ori s-au impus "cocoșii galici", de trei ori - "tricolorii", iar cinci dintre confruntări s-au încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre cele două reprezentative a avut loc la 6 septembrie 2011, în preliminariile EURO 2012, scor 0-0. Franța a câștigat Campioanatul European în 1984 și 2000 și titlul mondial în 1998. De asemenea, Franța se anunță a fi una dintre favoritele competiției.

UEFA a ales o brigadă de arbitri din Ungaria, cu Viktor Kassai (40 de ani), la centru. Kassai va fi ajutat de György Ring și Vencel Tóth, asistenți - Tamás Bognar și Ádám Farkas, adiționali - Björn Kuipers, arbitru de rezervă, și Sander van Roekel, rezervă a asistenților.

Tot în Grupa A, Albania și Elveția se vor întâlni mâine, de la ora 16:00, în direct la Dolce Sport. Următorul meci al tricolorilor este programat miercuri, 15 iunie, de la ora 19:00, cu Elveția. Partida va fi televizată de Pro TV și Dolce Sport.