EURO 2016. Italia s-a calificat în sferturile de finală, după un meci spectaculos cu Spania

Postat la: 27.06.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: indianexpress.com

Naționala de fotbal a Italiei a învins reprezentativa Spaniei, campioana europeană en titre, cu scorul de 2-0, luni seara pe Stade de France din Saint-Denis, și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European 2016.

Italia a evoluat mult mai bine decât deținătoarea trofeului și și-a creat prima ocazie în minutul 6, prin Eder, .
Prima ocazie de gol a spaniolilor a venit abia în minutul 28, un șut al lui Iniesta, fără probleme pentru Buffon.
Italia a deschis scorul în minutul 33, după o lovitură liberă executată puternic de Eder. De Gea a respins în față și Chiellini a marcat.
Graziano Pelle a închis tabela după o centrare a lui Darmian, în prelungiri.

În sferturi, Italia va întâlni Germania, sâmbătă, la Bordeaux.