EUROPA LEAGUE. AZ Alkmaar - Astra 2-0, (2-3 în tur). Giurgiuvenii au fost la 10 minute distanță de calificarea în grupele competiției / VIDEO

Postat la: 27.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Astra a fost învinsă în deplasare, scor 2-0, de echipa olandeză AZ Alkmaar, joi seară, în returul play-off-ului Ligii Europa. În prima manșă, care a avut loc săptămâna trecută, elevii lui Marius Șumudică au câștigat cu 3-2. Astra a primit cele două goluri în ultimele 10 minute.

În minutul 24, gazdele au ratat prima ocazie a meciului. Lung a respins șutul lui Henriksen. Olandezii au continuat să atace prin Van der Linden și Haye, dar portarul Astrei a fost la post. În ultimul minut al primei reprize, Henrikssen a trimis slab, dintr-o poziție ideală. Silviu Lung jr a salvat-o din nou pe Astra de la primirea unui gol.

În minutul 52, portarul a respins mingile trimise de Hupperts și Johansson. Replica Astrei a venit prin Denis Alibec, dar balonul șutat de acesta a trecut peste poartă. În minutul 80, AZ Alkmaar a beneficiat de o lovitură liberă, executată de Silviu Lung junior a greșit însă, iar olandezii au deschis scorul prin Van Der Linden.

Golul primit le-a turnat plumb în ghete giurgiuvenilor. Olandezii au stabilit scorul final cu cinci minute înainte de final, prin Muhren.

Cele două echipe

AZ Alkmaar: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, Van der Linden, Hups - Luckassen (Tankovic '78), Henriksen, Haye - Hupperts, Janssen (Muhren '78), Dabney Souza (Wuytens '89). Antrenor: John van den Brom

Astra Giurgiu: Lung - Queiros, Oros, Găman, Morais - Dandea, Budescu, Lovin (Florea '84) - Enache (Ioniţă II '83), Alibec (Boldrin '62), De Amorim. Antrenor: Marius Şumudică