FORMULA 1. Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Belgiei. Clasamentul complet

Postat la: 23.08.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: theepochtimes.com

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Belgiei de Formula 1, disputat duminică pe circuitul de la Spa-Francorchamps. Britanicul a obținut al 39-lea succes din carireră, dintre care 6 în 2015, potrivit Agerpres.

Lewis Hamilton a plecat din pole-position și a câștigat cursa, după ce a controlat-o de la un capăt la celălalt. Pe locul doi s-a clasat neamțul Nico Rosberg (Mercedes), iar pe poziția a treia s-a clasat francezul Romain Grosjean (Lotus).

16. Will Stevens (Britanie-Marussia-Ferrari) 1 tur

În clasamentul general al piloților, Lewis Hamilton conduce cu 227 puncte, urmat de Nico Rosberg - 199 p și Sebastian Vettel - 160 p. La constructori, primul loc este ocupat de Mercedes, cu 426 puncte, urmată de Ferrari - 242 p și Williams-Mercedes - 161 p.
Sursa: Agerpres