Gâlcă, UMILIT de Barcelona. Espanyol a primit o căruță de goluri. Rezultatele înregistrate în Cupa Spaniei

Postat la: 07.01.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: ignbackhomej.hol.es

Echipa pregătită de antrenorul român Costel Gâlcă, Espanyol Barcelona, a pierdut meciul disputat în deplasare cu FC Barcelona, cu scorul de 4-1. Meciul s-a disputat în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal.

Contrar așteptărilor, oaspeții au deschisscorul în minutul 9, prin Felipe Caicedo. Echipa lui Luis Enrique a revenit în joc și a preluat conducerea, prin dubla lui Leo Messi (min. 13 și 44). Argentinianul i-a pasat decisiv apoi, lui Gerard Pique (min. 49) și Neymar (min. 88). Espanyol a încheiat jocul în 9 oameni, după eliminările lui Hernan Perez (min. 72) și Pape Diop (min. 75).

Meciul retur va avea loc miercurea viitoare, pe stadionul Cornella-El Prat din Barcelona.

Rezultate înregistrate prima manșă a optimilor de finală din Copa del Rey:

Mirandes (D2) - Deportivo La Coruna 1-1
Alex Ortiz (25) / Alberto Lopo (75)

Valencia - Granada 4-0
Negredo (8, 63 - penalty, 83 - penalty), Rodrigo (35).

Athletic Bilbao - Villarreal 3-2
Inaki Williams (54), Aduritz (68), Aymeric Laporte (81) / Baptistao (16), Samu García (38)

Betis Sevilla - FC Sevilla 0-2
Krohn-Dehli (13), Krychowiak (49)

FC Barcelona - Espanyol Barcelona 4-1
Messi (13, 44), Piqué (49), Neymar (88) / Felipe Caicedo (9)

Rayo Vallecano - Atletico Madrid 1-1
Nacho (35) / Saúl (67)

Joi se dispută partidele Cadiz (D3) - Celta Vigo și Eibar - Las Palmas. Meciurile retur sunt programate pe 12 și 13 ianuarie.